Na co zwracać uwagę przy zakupie szafy na wymiar?

Szafa to niezbędny element umeblowania każdego mieszkania. Zamiast kupować gotowe egzemplarze przeznaczone do samodzielnego złożenia, możemy zdecydować się na mebel wykonany na wymiar. Jest to rozwiązanie droższe, ale gwarantujące, że szafa będzie w pełni odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom. Co warto brać wtedy pod uwagę?

Gdzie stanie szafa?

Kwestia priorytetowa to miejsce postawienia szafy. W wielu mieszkaniach zbudowane są specjalne wnęki szafowe, przeznaczone do zabudowy. Takie szafy charakteryzują się przeważnie znacznie większymi rozmiarami, niż meble wolnostojące, przeznaczone do postawienia w dowolnym miejscu. Plusem szaf wnękowych jest fakt, że nie muszą one posiadać ścian bocznych – mówi specjalista firmy Meble Sosnowe Star.

Wymiary szafy

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na szafę wnękową czy wolnostojącą, konieczne jest określenie dokładnych wymiarów mebla. W przypadku szaf wnękowych nie mamy zbytniego wyboru – szafa musi być dokładnie dopasowana do rozmiarów wnęki. Przed złożeniem zamówienia zdejmujemy miarę z wnęki, uwzględniając wszelkie załamania ścian (zdarza się, że wnęka wykonana jest ze skosem). Szafy wolnostojące dają nam większe pole do popisu – możemy dowolnie określić ich wymiary z uwzględnieniem własnych potrzeb.

Funkcje szafy

Przy okazji planowania rozmiarów powinniśmy zastanowić się, jakiego rodzaje odzież oraz akcesorie będziemy trzymać. Generalnie im większa, tym większa jej funkcjonalność – niektóre meble to kompletne garderoby, przeznaczone do przechowywania odzieży wszelkiego rodzaju, od okryć wierzchnich, przez buty po bieliznę. Pod kątem funkcjonalności szafy powinniśmy dobrać znajdujące się w niej wyposażenie – półki, szuflady, wieszaki.

Drzwi szafy

Szafy mogą otwierać się na kilka sposobów. Najpowszechniej wybieranym rozwiązaniem wciąż są drzwi uchylne, montowane na zawiasach – umożliwiają one bezproblemowy, wygodny dostęp do zawartości szafy, z drugiej strony jednak wymagają dostatecznej ilości miejsca przed samą szafą, w przeciwnym wypadku nie będziemy mogli w pełni otworzyć ich skrzydeł. Alternatywnym rozwiązaniem, cieszącym się w ostatnich czasach sporą popularnością są drzwi przesuwne. Są to montowane na specjalnych drzwiach płyty drzwi, które możemy przesuwać w lewo i prawo. Ich plusem jest to, że można je swobodnie otwierać i zamykać nawet w bardzo ciasnych wnętrzach, gdyż skrzydła nie wychodzą poza front szafy. Z drugiej strony utrudniają one do pewnego stopnia dostęp do wnętrza szafy.

Regulamin korzystania z serwisu