Na co zwracać uwagę przy wyborze tkaniny obiciowej?

Tkaniny obiciowe, nazywane także tkaninami meblowymi lub tapicerskimi, to materiały służące do pokrycia wersalek, foteli i innych mebli wypoczynkowych. Wykorzystuje się je nie tylko do wykonywania nowych mebli, służą one także do renowacji starych i zabytkowych przedmiotów. Jak dobrze dobrać tkaninę obiciową do różnych rodzajów mebli i wnętrz? Poniższy artykuł Ci w tym pomoże.

Dobry wybór

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów tkanin obiciowych. Do wyboru mamy m.in. alcantary, plusze, żakardy, szenile, skaje i wiele innych. Oferują je sklepy i hurtownie tkanin, jak np. firma Magab. Oczywiście nie każda tkanina obiciowa będzie pasowała do każdego mebla i do każdego wnętrza, dlatego warto wiedzieć, jak dobrze je dobrać.

Aby wybrać najlepiej dopasowaną tkaninę do naszych preferencji i wymagań, przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę dwa czynniki. Po pierwsze, tkanina obiciowa powinna pasować swoim stylem oraz fakturą do ogólnego wystroju i stylu pomieszczenia. Po drugie powinniśmy wybrać obicie odpowiednie do sposobu oraz warunków jego codziennego użytkowania.

Wnętrza klasyczne

Jeśli nasze wnętrze jest utrzymane w klasycznym i eleganckim klimacie, dobrym wyborem tkaniny do obicia mebli będzie żakard. Jest to wysokiej jakości materiał, który charakteryzuje się trwałością i wytrzymałością. Oprócz tego gwarantuje dobrą przepuszczalność powietrza oraz bogactwo wzorów, dzięki czemu może być idealnie dopasowany do kolorystyki danego wnętrza. Dodatkowym atutem żakardu jest także łatwość jego czyszczenia.

We wnętrzach urządzonych w klasycznym stylu dobrze sprawdzi się także plusz. Jest to bardzo przyjemna w dotyku i przytulna tkanina, idealna do wypoczynku i relaksu.

Wnętrza nowoczesne

Do pomieszczeń o wystroju bardziej nowoczesnym, dobrym wyborem będą obicia z alcantary. Jest to niezwykle ceniona tkanina, przyjemna w dotyku i elegancka. Jest także odporna na ścieranie się i na zabrudzenia. Dostępna jest w niemal każdym kolorze.

Dobrym wyborem do nowoczesnych pomieszczeń będzie także szenil. Jest to tkanina obiciowa uniwersalna, dostępna w wielu wzorach i kolorach. Cechuje się także odpornością na zabrudzenia i łatwością w czyszczeniu.

Łatwość czyszczenia

Jeśli mamy w domu małe dzieci musimy liczyć się z zabrudzeniami, na które są szczególnie podatne meble wypoczynkowe. Starajmy się więc wybierać obicia z materiałów, które są proste w utrzymaniu w czystości i posiadające specjalne warstwy ochronne zapobiegające powstawaniu plam. Cechy te posiadają m.in. żakard czy szenil. Dobrym rozwiązaniem będzie także mebel obity skajem, który swoją fakturą przypomina skórę. Materiał ten jest prosty w czyszczeniu, co ma szczególne znaczenie w przypadku obecności w domu małych dzieci. Dla posiadaczy małych dzieci poleca się także wybór tkaniny obiciowej w ciemniejszych kolorach, którą łatwiej będzie zachować w czystości.

Trwałość i jakość tkaniny

Przy wyborze tkaniny obiciowej najważniejszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest wysoka jakość jej wykonania, która zapewni nam długie i bezproblemowe użytkowanie. Przy zakupie dowiedzmy się więc, czy dany materiał jest odporny na ścieranie oraz zwróćmy uwagę na samą jego grubość. Im bowiem tkanina jest grubsza, tym będzie nam dłużej służyła. W przypadku mebli wypoczynkowych, z których codziennie korzystamy, ma to ogromne znaczenie.

Regulamin korzystania z serwisu