Zasady doboru drzwi wejściowych

Czy łatwo jest wybrać drzwi wejściowe? Okazuje się, że wcale nie. Szukając idealnego rozwiązania do swojego domu, trzeba poważnie się zastanowić. Drzwi mają za zadanie przede wszystkim chronić wnętrze przed intruzami i zmiennymi warunkami pogodowymi, ale jednocześnie powinny być ozdobą. Zarówno elewacji, jak i pomieszczenia znajdującego się zaraz za nimi.

 

Większość osób, które decydują się na budowę lub generalny remont domu, doskonale zdaje sobie sprawę, że wybierając stolarkę otworową, dobrze jest mieć na uwadze ogólną estetykę całej bryły architektonicznej. Okna i drzwi wejściowe coraz częściej stają się prawdziwą dekoracją elewacji. Warto jednak pamiętać, że te elementy będą wpływały również na wygląd wnętrz mieszkania.

Zasada nr 1 – bądź wierny przyjętej stylistyce

Jedną z najgroźniejszych zasadzek, jakie czekają na osoby poszukujące nowej stolarki otworowej, jest ograniczenie wyboru do produktów katalogowych, proponowanych przez masowych producentów. Rzeczywiście, na rynku dostępne są modele z różnych materiałów i w rozmaitej kolorystyce. Niestety, czasem znalezienie wśród nich propozycji, która będzie harmonijnym dopełnieniem projektu budynku, nie jest możliwe.

Jeśli dana inwestycja budowlana jest w pewien sposób wyjątkowa, np. stylizowana na dawny dworek lub międzywojenną kamienicę, znalezienie okien i drzwi, które odpowiednio wkomponują się w całą bryłę może być bardzo trudne – zauważa nasz rozmówca z firmy MUSZYŃSCY Okna Drewniane. Znacznie  prostszym i pewniejszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z mniejszym producentem, który jest w stanie przygotować indywidualną propozycję, dopasowaną pod wymogi konkretnego budynku.

Usytuowanie drzwi w bryle budynku planowane jest na wczesnych etapach inwestycji, a zakup i montaż stolarki zazwyczaj jest nieco oddalony w czasie. W oryginalnych, nietuzinkowych domach niekiedy przewiduje się drzwi i okna o niestandardowych wymiarach. A jeżeli otwory pod stolarkę są nietypowe, późniejsze modyfikacje przy montażu zwykłej stolarki na pewno zepsują cały efekt wizualny.

Dlatego powtarzamy raz jeszcze: drzwi zewnętrzne najrozsądniej jest zamawiać bezpośrednio u producenta, który przygotuje je na wymiar i wg specyfikacji ustalonej z klientem.

Aspekty, o których trzeba pamiętać, nie ograniczają się oczywiście do wymiarów. Ważny jest także kształt drzwi, ich kolor, a także ewentualne dodatki. W niektórych domach najlepiej prezentować się będą drzwi pełne, w innych budynkach piękniejszym wyborem będą drzwi z przeszkleniami lub bocznymi świetlikami.

Zasada nr 2 – drzwi wejściowe zdobią też wnętrza

To, jak ważnym elementem wystroju wnętrza okażą się drzwi wejściowe, uzależnione jest od rozkładu pomieszczeń. Jeżeli projekt domu uwzględnia tzw. wiatrołap, drzwi muszą pasować do stylu tego niewielkiego wnętrza. Jeśli natomiast z podwórka dostajemy się bezpośrednio do pomieszczeń dziennych, drzwi zyskują dodatkowo na znaczeniu. Wybierając je, warto mieć już przynajmniej ogólne wyobrażenie o tym, w jaki sposób zaaranżowane będą te przestrzenie.

Zasada nr 3 – jakość drzwi jest najważniejsza

Choć na początku skupiliśmy się przede wszystkim na aspektach estetycznych, wygląd drzwi nie powinien być jedynym motywem podczas wyboru. Wciąż najważniejsze są względy praktyczne, a więc trwałość i wygoda użytkowania.

Zarówno pod względem jakości, jak i estetyki, wciąż niewątpliwie najlepsze są drzwi z drewna. Rzecz jasna, powinny zapewniać odpowiednią izolację termiczną, a więc sprawdź deklarowaną przez producenta przenikalność cieplną stolarki. Ważny jest też wybór odpowiedniego materiału. Najtrwalsze drzwi drewniane to te produkowane z egzotycznego mahoniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu