Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to jeden z najpopularniejszych systemów ogrzewania płaszczyznowego, a więc takiego, w którym ciepło emitowane jest do wnętrza pomieszczenia poprzez jego przegrody – ściany, sufit lub właśnie podłogę. Oto kilka zalet tego rozwiązania.

Wyższy komfort przy mniejszych wydatkach

Ogrzewanie podłogowe pozwala znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania pomieszczeń przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu komfortu domowników. Dlaczego? Nasz organizm większość ciepła traci przez stopy, zatem naturalnie będziemy czuć wyższy komfort, jeśli będziemy ogrzewać nogi, a nie głowę. Ciepło generowane przez grzejniki naścienne od razu ucieka ku górze, a zatem by zapewnić odpowiednie ogrzewanie również u dołu, należy zwiększyć ich moc. W przypadku ogrzewania podłogowego zachowany zostaje prawidłowy rozkład temperatury – ciepło na dole, chłodniej na górze. W takiej sytuacji możliwe jest zmniejszenie temperatury ogrzewania o nawet 2 stopnie bez odczuwalnego dyskomfortu dla domowników. Niższa temperatura oznacza mniejsze zużycie energii, a tym samym mniejsze wydatki na ogrzewanie – nawet o 12% w skali roku. Ogrzewanie podłogowe szczególnie dobrze spisze się w pomieszczeniach o dużej powierzchni, np. salonach, których równomierne ogrzanie przy pomocy kaloryferów będzie pociągać za sobą ogromne wydatki energii.

Brak kurzu

Instalacja do ogrzewania podłogowego przekazuje ciepło do wnętrza pomieszczenia poprzez promieniowanie, a nie – jak w przypadku tradycyjnych grzejników ściennych – poprzez konwekcję. Oznacza to brak ruchu powietrza, które unosi ze sobą kurz. Ogrzewanie podłogowe sprawdzi się w domach zamieszkanych przez alergików. Dodatkową zaletą jest fakt, że temperatura powierzchni grzewczej jest znacznie niższa, niż kaloryferów, a zatem nie występuje zjawisko pirolizy, czyli przypiekania kurzu.

Większa wilgotność powietrza

Mniejsza temperatura w pomieszczeniu wpływa na wzrost wilgotności powietrza – ta z kolei ma duży wpływ na samopoczucie domowników. Zbyt suche powietrze zwiększa naszą podatność na infekcję, utrudnia oddychanie, a ponadto prowadzi do przesuszania oczu.

Wysoka estetyka wnętrza

Kaloryfery naścienne umieszczane są zwykle pod oknami, co sprawia, że przestrzeń ta jest praktycznie wyłączona z użytku i nie da się jej w żaden sposób zagospodarować – zasłonięcie grzejników powoduje ograniczenie przepływu ciepła, a więc znowu konieczne będzie podniesienie ich temperatury w celu zapewnienia odpowiednio wysokiej temperatury. Ogrzewanie podłogowe eliminuje ten problem, gdyż instalacja schowania jest w całości pod podłogą i pozostaje niewidoczna. Warto przed zdecydowaniem się na montaż instalacji ogrzewania podłogowego zastanowić się nad aranżacją wnętrz i rozstawieniem mebli, gdyż w ten sposób możliwe będzie zminimalizowanie wydatku energetycznego – fragmenty podłogi zajęte przez mebli po prostu nie zostaną ogrzane.

Jedną z firma specjalizujących się w wykonywaniu instalacji ogrzewania podłogowego jest przedsiębiorstwo Instal-Mark.

Regulamin korzystania z serwisu