drzwi wewnętrzne

Wyposażenie opcjonalne drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne powinny spełniać zarówno walory użytkowe, jak i estetyczne. Do tego celu służą elementy dodatkowe wyposażenia drzwi. Należą do nich między innymi zamki, przeszklenia, witraże. Do wyposażenia opcjonalnego zaliczamy również procesy wpływające na jakość i wygląd drzwi, takie jak patynowanie lub olejowanie. Dzięki tym wszystkim elementom drzwi nabierają charakteru indywidualnego, są w pełni dostosowane do preferencji użytkownika. W jaki sposób ozdobić drzwi wewnętrzne?

Zalety zamków magnetycznych

Stosowanie zamków magnetycznych zamiast klasycznych zamków mechanicznych staje się coraz popularniejsze. Dlaczego? Duże znaczenie ma ich atrakcyjny wygląd. Zamki magnetyczne posiadają trzpień (inaczej „język”), który chowa się przy otwieraniu drzwi oraz niewidoczną blachę zaczepową. Dzięki temu elementy fabryczne zamka nie są wyeksponowane. Poza tym, zamki magnetyczne charakteryzują się dużą żywotnością i wysoką jakością wykonania. Są także zdecydowanie cichsze niż zamki mechaniczne.

Jak tłumaczy ekspert z firmy zajmującej się produkcją okien i drzwi Wiktorczyk: Zamki magnetyczne są zdecydowanie cichsze niż standardowe. Działają na zasadzie przyciągania się odmiennych biegunów magnesu umieszczonego w zamku (skrzydle drzwiowym) i blasze zaczepowej (ościeżnicy). Moment zatrzaśnięcia następuje w chwili domknięcia się skrzydła do uszczelki drzwiowej unikając, jak w przypadku zamka mechanicznego, metalicznego odgłosu uderzenia „języka” zamka o blachę zaczepową.

Przeszklenia i witraże w drzwiach wewnętrznych

Sposobem na ozdobienie drzwi wewnętrznych jest zastosowanie przeszkleń i witraży. Do przeszklenia drzwi najczęściej wykorzystuje się szkło ornamentowe lub refleksyjne. Szkło refleksyjne odbija światło słoneczne, a więc zmniejsza jego przepuszczalność do pomieszczenia. Ponadto, ogranicza możliwość wglądu do pomieszczenia osobom przebywającym na zewnątrz.

Szkło ornamentowe nadaje drzwiom wrażenia lekkości. Można umieszczać na nim różnorodne wzory.  Szkło ornamentowe oraz wypełnienie drzwi elementami ozdobnego kolorowego szkła, a więc witrażem, pełni głównie funkcje dekoracyjne. Zaletą tych elementów jest przede wszystkim łatwość ich konserwacji.

Na czym polega olejowanie i patynowanie?

Olejowanie i patynowanie to procesy służące zwiększeniu walorów estetycznych i użytkowych drzwi drewnianych. Patynowanie to zabieg postarzania drewna, mający na celu uzyskanie pożądanego efektu stylistycznego. Po procesie patynowania drzwi mają matowy kolor.

Olejowanie natomiast polega na ręcznym wcieraniu specjalnego oleju na powierzchnię drewna. Jest to metoda konserwacji, która zwiększa żywotność drewna. Drewno uodparnia się na działanie wilgoci. Oprócz tego, olejowanie pełni funkcje estetyczne. Umożliwia intensyfikację koloru oraz stworzenie wrażenia połysku. Jednocześnie sprawia, że drzwi zachowują naturalny wygląd.

Regulamin korzystania z serwisu