wykonczenie-mieszkania

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim – jak obliczyć koszty?

Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, musimy brać pod uwagę fakt, że sama cena zakupu nieruchomości to nie jedyny koszt, jaki będzie trzeba ponieść zanim wprowadzimy się do wymarzonego lokum. Stan deweloperski to szansa na indywidualne zaprojektowanie wnętrz według własnych preferencji, ale to też dodatkowe koszty. Co się na nie składa i jak je oszacować?

Co wpływa na koszt wykończenia mieszkania?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, ile będzie kosztowało wykończenie mieszkania, należy się upewnić, w jakim stanie otrzymamy je od dewelopera. Zazwyczaj na mieszkanie w stanie deweloperskim składają się tynki i posadzki oraz doprowadzone media, a więc inwestor otrzymuje pomieszczenia przygotowane do wykończenia i umeblowania. Od czego będzie zależał ostateczny koszt remontu? Pod uwagę należy wziąć następujące czynniki:

  • wielkość mieszkania – metraż poszczególnych pomieszczeń decyduje o ilości potrzebnych materiałów;
  • standard materiałów – jakość wyposażenia ma bezpośredni wpływ na koszt wykończenia;
  • robocizna – należy określić, jakie prace zlecimy profesjonalistom, a co zrobimy samodzielnie.

Ponadto istotne znaczenie ma też charakterystyka mieszkania, w tym występowanie detali architektonicznych takich jak skosy, gzymsy czy wnęki, które wymagają bardziej skomplikowanych prac. Do tego dochodzi jeszcze styl wystroju wnętrz, a także fantazja inwestora. Wszystko to decyduje o sumie, jaką trzeba przeznaczyć na wykończenie danej nieruchomości.

Koszt wykończenia mieszkania – jakie prace i materiały uwzględnić w kosztorysie?

Aby oszacować koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim, należy przeanalizować styl i sposób aranżacji kolejnych pomieszczeń, uwzględniając potrzebne materiały, sprzęty i robociznę. Inwestycja taka obejmuje:

  • Wykończenie podłóg – bierzemy pod uwagę metraż pomieszczeń oraz rodzaj i cenę wybranych materiałów. Warto przy tym zaznaczyć, że rozstrzał cenowy jest tu ogromny i koszty będą uzależnione nie tylko od typu podłogi, np. paneli drewnianych czy kafli, ale też konkretnych producentów i kolekcji. Do kosztów samego pokrycia podłogowego doliczyć należy również dodatkowe akcesoria i materiały, takie jak fugi, listwy przypodłogowe i progowe czy preparaty gruntujące.
  • Wykończenie ścian – w tym przypadku również musimy przeliczyć ilość potrzebnych materiałów, biorąc pod uwagę metraż pomieszczenia. Do wyboru są m.in. farby, płytki czy tapety.
  • Wykończenie sufitów – koszty wykończenia mieszkania wzrosną, jeśli będziemy przemalowywać sufity lub zlecimy wykonanie sufitu podwieszanego.
  • Urządzenia sanitarne – wyposażenie łazienki to niemały koszt obejmujący niezbędne sprzęty, takie jak umywalka, toaleta, wanna czy prysznic.
  • Oświetlenie – trzeba tu wziąć pod uwagę oświetlenie sufitowe, lampy stojące czy biurkowe, a także ew. koszty oświetlenia szafek, np. listwy LED.
  • Wyposażenie i umeblowanie – do kosztów wykończenia należy doliczyć drzwi wewnętrzne, sprzęt i RTV i AGD, meble oraz dodatki i dekoracje.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Próbując oszacować koszty mieszkania zawsze bierzmy pod uwagę nie tylko koszty materiałów, ale także robocizny.

Wykańczając mieszkanie, z dużym prawdopodobieństwem będziemy musieli skorzystać z pomocy profesjonalistów – podpowiada specjalista reprezentujący Osiedle Botanika w Krakowie. – Ceny za wykonanie danej pracy, np. glazurowanie, bywają mocno zróżnicowane w zależności od miejsca działania czy renomy danej firmy. Warto zawczasu szukać odpowiedniej ekipy, a także zapoznać się z ofertą produktową na rynku. Ponadto dobrą praktyką jest doliczenie kilku lub kilkunastu procent do zaplanowanego budżetu, co pozwoli pokryć ewentualne nieprzewidziane wydatki. W zależności od czynników, takich jak metraż czy styl wykończenia, musimy liczyć się z kwotami rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Regulamin korzystania z serwisu