System detekcji intruzów – jaki wybrać?

Systemy detekcji intruzów kojarzyły nam się do niedawna jedynie z ochroną systemów komputerowych przed hakerami. Dziś coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród osób zamożnych, są systemy detekcji intruzów na terenie działek i pomieszczeń. Dawniej z ochroną przed włamaniami i nieproszonymi gośćmi chroniły nas jedynie kamery monitorujące, dziś mamy znacznie szerszą gamę urządzeń, które mogą zapewnić nam bezpieczeństwo i umożliwić kontrolę danego terenu. Opowiemy o kilku systemach, na które warto zwrócić uwagę.

Zakopywane systemy ochrony obwodowej

Jednym z najbardziej nowatorskich systemów detekcji intruzów jest zakopywany system ochrony obwodowej. System rozciągający się wokół chronionego obszaru jest niewidoczny i niewykrywalny. Przykładem tego typu systemu jest SISMA CP dostępny w firmie ATLine z Łodzi. Elementy systemu wyczuwają zmiany nacisku na podłoże, które generowane jest przez osobę przechodzącą przez strefę detekcji. Wbrew pozorom, można go montować nie tylko w ziemi i trawnikach, ale i w nawierzchni pokrytej żwirem, kostką i dużymi płytami – jedyne ograniczenie to beton, który nie może znajdować się między czujkami a powierzchnią gruntu. Czujniki sejsmiczne są skonstruowane w taki sposób, by mogły pracować w zmiennych warunkach klimatycznych. System podzielony jest na sektory, co umożliwia szybkie i proste zweryfikowanie, w którym miejscu obwodu pojawił się intruz.

Zabetonowane systemy ochrony obwodowej

Beton nie stanowi przeszkody, jeśli zdecydujemy się na system ochrony obwodowej, który stworzony jest do współpracy właśnie z tym materiałem. Przykładem takiego systemu jest SISMA CA, w którym zastosowano specjalne czujniki ciśnienia, które wykrywają osobę przebywającą w danym miejscu lub przechodzącą przez linię systemu. Umieszczane są w betonowym jastrychu, w związku z czym są niewidoczne. To doskonałe rozwiązanie do ochrony tzw. stref strategicznych jak obszar przed bramą wjazdową, czy drzwiami wejściowymi.

Ochrona obwodowa ogrodzeń

Innym rozwiązaniem do ochrony terenu są napłotowe systemy alarmowe. Zapewniają całkowitą swobodę ruchu osób, które znajdują się w obrębie ogrodzenia. System składa się z niewielkich i estetycznych czujek i kabli. Większość z tych systemów wykorzystuje detektory piezoelektryczne – wyczuwają one nie tylko próby przecięcia, ale i przejścia przez ogrodzenie. Systemy dobrych i sprawdzonych producentów deklarują niską liczbę fałszywych alarmów, również przy ruchliwych ulicach. Zaawansowane systemy umożliwiają przekazanie sygnałów pochodzących z innych źródeł, na przykład barier podczerwieni, za pomocą specjalnego modułu, który instalowany jest w magistrali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu