Wynajem sprzętu budowlanego. Czy to się opłaca?

Gdyby sporządzać wykresy aktywności firm budowlanych w dłuższej perspektywie czasowej, to okazałoby się, że w większości przypadków otrzymywalibyśmy linię zbliżoną do sinusoidy. Wynika to z tego, że prace budowlane w naszym klimacie charakteryzują się pewną sezonowością, a ponadto ich charakter wymaga także czynienia nieraz kilkutygodniowych przerw technologicznych. Każda budowa to także mnóstwo odrębnych etapów.

Pieniądz musi pracować

Pragnieniem każdego biznesmena jest by zainwestowane przez niego pieniądze przynosiły zysk. Środki pieniężne ulokowane bezpośrednio w różnego rodzaju instrumentach finansowych, np. w lokatach bankowych, akcjach, obligacjach itp. takie zyski, w mniejszym lub większym stopniu przynoszą. Inaczej rzecz ma się, kiedy zarabiamy pieniądze własną pracą, której wykonywanie uzależnione jest od posiadania odpowiedniego sprzętu. W tym przypadku będzie nam zależało na tym, aby ów sprzęt wykorzystywać w maksymalnym stopniu, ponieważ będzie to generowało większe zyski. Wszelkie więc przestoje naszych maszyn będą czystą stratą finansową. Z klasycznym i najbardziej mówiącym przykładem takiej sytuacji mamy do czynienia w budownictwie, a w szczególności w firmach wykorzystujących w swej działalności różnorodny, nieraz bardzo drogi sprzęt budowlany. Zapoznając się z ofertą firmy RAMIRENT ze Szczecina, mogliśmy łatwo się przekonać, że istnieje prosty sposób na uniknięcie finansowych pułapek związanych z kupowaniem drogich urządzeń budowlanych, z których później często przez bardzo długi nie będzie się korzystało.

Wypożyczanie sprzętu budowlanego – biznes opłacalny dla dwóch stron

Wyobraźmy sobie, że jakaś firma budowlana stawia wielki budynek od podstaw i w całości wykonuje wszystkie związane z tym prace. Na pewnych etapach takiej inwestycji będą potrzebne spychacze do niwelacji terenu, koparki do robienia wykopów pod fundamenty, dźwigi do podnoszenia materiałów, w tym różnego rodzaju prefabrykatów itd. Zazwyczaj prace wiążące się z postawieniem budynku w stanie surowym trwają znacznie krócej niż późniejsze prace wykończeniowe. Rzadko zdarza się, aby jakaś firma dysponowała pełnym portfelem zamówień na bliższą i dalszą przyszłość. Kupując na własność wspomniane wcześniej maszyny budowlane, taka firma ryzykuje tym, że podczas wykonywania prac wykończeniowych jakiegoś budynku, będą one przez wiele miesięcy stały bezczynnie. Czy nie lepiej byłoby pieniądze wydane na kupno takich urządzeń, często nie do końca racjonalnie wykorzystywanych, zainwestować znacznie zyskowniej? Z pomocą przychodzą tutaj firmy zajmujące się wypożyczaniem sprzętu budowlanego. Interes w tym przypadku jest zyskowny dla obu stron. Przy dużej liczbie firm pracujących na pożyczonym sprzęcie, takiej wypożyczalni jest stosunkowo łatwo znaleźć klientów, co sprawia, że jej sprzęt pracuje non stop, a firma budowlana, płacąc niezbyt wygórowaną cenę za wynajem, może zaoszczędzone pieniądze wykorzystać chociażby na bieżącą działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu