Urządzenia do czyszczenia wykładzin tekstylnych.

Codziennie w domu czy też w pracy chodzimy po wykładzinach lub siadamy na tekstylnych meblach. Korzystamy nich chętnie i lubimy, gdy są estetyczne i czyste. W zależności od tego, jak wiele osób z nich korzysta, trzeba je odpowiednio często czyścić i pielęgnować. Jak zrobić to skutecznie? Czy to jest w ogóle możliwe? Postaram się Państwo przekonać, że tak.

Z jakich wykładzin tekstylnych korzystamy?

Wykładziny tekstylne możemy podzielić na dwie, główne grypy:

  • Wykładziny stosowane w mieszkaniach i domach.
  • Wykładziny do obiektów komercyjnych, np. hoteli, biur, restauracji, szkół itp.

W zależności od miejsca przeznaczenia stosuje się różne wykładziny tekstylne o specyficznych właściwościach. Do tych właściwości zaliczymy akustykę, wygodę, odporność na obciążenia czy też właściwości antystatyczne. Nie można też zapomnieć o izolacji termicznej i ograniczeniu stężenia pyłów w powietrzu.  W celu zachowania dobrych właściwości wykładzin tekstylnych oraz ich walorów estetycznych należy je regularnie czyścić.

Większość producentów wykładzin tekstylnych zaleca, by czyścić je przynajmniej raz w roku. To, jak często zdecydujemy się na czyszczenie wykładzin, w dużej mierze zależy od intensywności jej eksploatacji, oraz czy chcemy zachować jej walory estetyczne oraz specyficzne właściwości – radzi pracownik krakowskiej firmy AAT RENKAR.

Sposoby czyszczenia wykładzin tekstylnych.

Wykładziny tekstylne oprócz codziennego sprzątania takiego jak odkurzanie czy zamiatanie, wymagają specjalnych metod czyszczenia. Każdy producent dokładnie określa jakim detergentem oraz jak często należy takie wykładziny czyścić. Aby zachować gwarancję, trzeba ściśle stosować się do wskazówek producenta. Czyszczenie wykładzin tekstylnych dzielimy na dwa rodzaje:

  • Sposób na mokro, inaczej zwany dogłębnym. Czyści bardzo dokładnie, nie tylko usuwając brud, ale również nieprzyjemne zapachy. Na powierzchnię wykładziny nakłada się środek piorący, który rozpuszcza, a następnie wiąże brud, który jest odsysany przy użyciu ekstraktora. Przykładem maszyny czyszczącej na mokro jest PUZZI 10/2 ADV.

Decydując się na czyszczenie na mokro, warto przemyśleć zatrudnienie specjalistów, gdyż wykonają to szybko, dobrze i profesjonalnie. Szybkie schnięcie wykładziny przyspieszy specjalna dmuchawa, np. AB 20 Dmuchawa.

  • Sposób na sucho, czyli czyszczenie suchą pianą, bonnetowanie lub kapsułkowanie. Na wykładzinę nanosi się środek czyszczący i za pomocą maszyny wciera w runo wykładziny. Środek czyszczący ulega krystalizacji i wiąże brud, który następnie odkurzamy. Jest to szybka metoda czyszczenia, ponieważ pracę w obiekcie można zacząć od razu po zakończeniu procesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu