Sterowniki do sauny. Dlaczego są ważne?

Aby móc cieszyć się w pełni z możliwości, jakie daje sauna, trzeba zadbać o wysokiej jakości sprzęt. W tym przypadku ogromne znaczenie mają sterowniki. To urządzenia, za pomocą których ustalane są parametry działania pieca. Obecnie w sprzedaży dostępne są przede wszystkim sterowniki wewnętrzne i zewnętrzne, a więc montowane na zewnątrz kabiny sauny.

Sterowniki wewnętrzne

Sterowniki wewnętrzne (zintegrowane) są wbudowane w konstrukcję samego pieca. Odpowiadają one za całościowe działanie sauny, a więc jej włączanie i wyłączenie czy regulację temperatury. Przy ich pomocy można też ustawić czas pracy sauny. Sterowniki wewnętrzne mają jeden podstawowy atut – aby zmienić parametry pieca, wcale nie trzeba opuszczać sauny. Jednak w małych saunach sterowniki tego typu nie zawsze się sprawdzają, bo dostęp do nich bywa mocno utrudniony. Trzeba też pamiętać o tym, że instalacje wewnątrz sauny muszą być wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury. Jeśli nie jesteśmy pewni tego, jaki sterownik zamontować, zawsze warto skonsultować się z profesjonalnym sklepem i budowniczym saun, takim jak SF Sauny.

Sterowniki zewnętrzne

Sterowniki zewnętrzne są umieszczone  z kolei na zewnętrznej ścianie kabiny. Sterują one pracą pieca, a więc muszą być wyposażone dodatkowo w czujnik temperatury. Wówczas piec można wyłączyć, gdy temperatura zacznie przekraczać ustalony z góry limit. Sterowniki tego typu można wyposażyć również w rozwiązania dodatkowe np. generator pary czy elektroniczny wyświetlacz. Co ciekawe, w zależności od tego czy jest to sterownik kompaktowy czy modułowy, inaczej przebiega proces ich montażu. Sterownik zewnętrzny kompaktowy zasilany jest w sposób bezpośredni i dopiero potem połączony z piecem czy parownikiem.

Sterowniki zewnętrzne modułowe

Sterownik zewnętrzny modułowy do sauny z kolei składa się ze skrzynki elektrycznej i klawiatury, która jest panelem operatora. W tym przypadku jedynie klawiatura znajduje się na zewnątrz kabiny sauny, co pozwala na zmianę ustawień kąpieli. Skrzynka elektryczna może znajdować się w samej saunie lub w innym pomieszczeniu. Eksperci zalecają jednak, aby odległość pomiędzy poszczególnymi elementami systemu  była jak najmniejsza. Podczas zakupu sterownika należy wziąć pod uwagę wielkość sauny. To od tego w dużej mierze uzależniony jest komfort korzystania ze sterownika. Warto się też zastanowić, jakie opcje są w danym przypadku ważne. Są osoby, które nie lubią wychodzić z sauny w celu zmiany ustawień pieca, a inne cenią sobie możliwość włączenia różnych opcji dodatkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu