rekuperacja system rekuperator

Rekuperacja a oszczędności. Czy to się opłaca?

Czy nowoczesne instalacje, takie jak rekuperacja, mogą przynosić realne oszczędności? Czy montaż takiego systemu jest opłacalny? Na czym dokładnie polega samo działanie rekuperacji? Czy jest to instalacja naprawdę ekologiczna i ekonomiczna? Zachęcamy do zapoznania się z materiałem przygotowanym na ten temat, który pozwoli też znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania!

Co to jest rekuperacja i jak działa?

Rekuperacja to inaczej system wentylacji mechanicznej, która prowadzi też do odzysku ciepła. W odróżnieniu od tradycyjnej, to jest grawitacyjnej instalacji wentylacyjnej, ruch powietrza generowany jest przez maszynę – czyli rekuperator. Urządzenie wymusza obieg, który sprawnie i skutecznie pozwala odświeżyć zużyte powietrze, ale też odzyskać z niego ciepło. Jak działa taki system?

Główną częścią całej instalacji jest wspomniany już rekuperator, będący w swojej konstrukcji tak naprawdę wymiennikiem ciepła. Zadaniem tego urządzenia jest zasysanie powietrza z dwóch mas jednocześnie. Przede wszystkim pobiera ono strumień świeżego, czystego (to jest nasyconego tlenem i azotem) strumienia z zewnątrz budynku. W tym samym czasie z pomieszczeń pobierane jest wysycone dwutlenkiem węgla, ogrzane i brudne powietrze. Te dwie masy spotykają się w rekuperatorze, ale nie bezpośrednio – każda ma osobną przestrzeń, w której nie dochodzi do ich zmieszania się. Wymiennik pobiera jedynie z zużytego powietrza maksymalną ilość jego ciepła, którym ogrzewane jest powietrze czyste, wtłaczane do wnętrza. Cały proces rekuperacji odbywa się niezależnie od użytkownika poprzez system wentylacyjny obejmujący obiekt budowlany.

Odciąganie zużytego powietrza pozwala nie tylko odzyskać ciepło. To również proces, w którym cały czas do pomieszczeń dostarczany jest oczyszczony strumień, wolny od alergenów i pyłków. Rekuperacja w domu czy biurze ułatwia zatem komfortowe funkcjonowanie mieszkańców i pracowników, a także zapewnia zdrowe warunki do życia i pracy.

Jakie oszczędności daje zastosowanie rekuperacji?

System rekuperacji stanowi inwestycję, która pozwoli żyć oszczędniej i to nie tylko pod kątem finansowym. To bardzo ekologiczny sposób na energooszczędność, co w dzisiejszych czasach jest ważnym wyznacznikiem dbania o środowisko.

O kwestię oszczędności zapytaliśmy przedstawiciela firmy Inside w Poznaniu:

W sieci dostępne są wyliczenia, które podkreślają, że system rekuperacji pozwala na zaoszczędzenie nawet 70% energii cieplnej. W budownictwie, także nowym i niskoenergetycznym, taki wynik jest naprawdę trudny do osiągnięcia, jeśli weźmiemy pod uwagę koszty eksploatacji instalacji, wliczając wymianę filtrów czy pobór mocy przez rekuperator i jego wentylatory. Szacuje się, że realne oszczędności, jakie ponieść można w przypadku jednego budynku wyposażonego w mechaniczną wentylację, dochodzą do około 30-35% w skali roku. I nadal jest to wynik imponujący! Montaż rekuperacji zwraca się tym samym nawet po kilku miesiącach użytkowania.

Należy także dodać, że w przypadku stosowania rekuperacji liczy się nie tylko oszczędność energii i pieniędzy. Taka wentylacja mechaniczna bardzo sprzyja zdrowiu i lepszemu samopoczuciu. Dzięki procesowi filtracji powietrza pobieranego z zewnątrz do środka nie docierają pyłki, zanieczyszczenia smogowe, dym.  Eliminuje to również drobnoustroje chorobotwórcze. Prawidłowa i ciągła wymiana powietrza niweluje również wilgoć w domu, co ogranicza do minimum ryzyko pojawienia się pleśni na ścianach i podłogach.

Regulamin korzystania z serwisu