Kiedy i dlaczego warto stosować filtry akwarystyczne?

Decydując się na zakup rybek, warto zapewnić im nie tylko odpowiednie akwarium, ale też filtr do niego. Takie filtry można nabyć nie tylko w sklepach zoologicznych, ale też tych oferujących tradycyjne filtry do wody. Na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów – które z nich są najpopularniejsze? W zależności od wybranego modelu może on być wyposażony w jeden wkład – watę lub gąbkę, bądź więcej – ceramikę czy torf. Co należy o nich wiedzieć?

Wewnętrzny filtr do akwarium

Jak sama nazwa wskazuje, wewnętrzny filtr do akwarium znajduje się w jego środku. Te urządzenia są idealnym rozwiązaniem dla małych zbiorników – do ok. 200 litrów. Filtry akwarystyczne stosuje się w przypadku konieczności zadbania o tradycyjną filtrację, bez innych, specjalistycznych wymagań. Są one dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z hodowlą rybek. Ich parametry techniczne sprawiają, że są przystosowane do pracy w małych zbiornikach. Wyróżnia je nie tylko niewielki rozmiar, ale też estetyczne wykonanie. Pomimo tego zapewniają idealną czystość wody i klarowność. Co więcej, można je stosować zarówno w akwariach słodkowodnych, jak i morskich.

Zewnętrzny filtr do akwarium

Specjaliści z firmy Global Water zaznaczają, że w ich ofercie znajdują się także zewnętrzne filtry do akwarium przeznaczone do dużych zbiorników. Są one dostępne w wersji kubełkowej i kaskadowej. Składają się z dwóch węży i kubełka, tj. dużego pojemnika. Jak sama nazwa wskazuje, jest montowany od po zewnętrznej stronie akwarium, najczęściej na jego szybie. Umożliwia on właściwe oczyszczanie wody i stworzenie korzystnych warunków dla bakterii nitryfikacyjnych, których zadaniem jest rozkładanie szkodliwych związków.

Jak działa filtr akwarystyczny?

Kluczową rolą omawianego wyposażenia jest usuwanie zbędnych substancji i oczyszczanie wody, tak aby najlepiej służyła żyjącym w niej organizmom. Prawidłowo działający system zapewnia przejrzystą wodę. Bez jego obecności nie tylko zmienia barwę, ale też nieprzyjemnie pachnie. Zanieczyszczenia te są wynikiem połączenia produktów przemiany materii, amoniaku wydzielanego przez ryby, a także drobinek kurzu, resztek roślin i innych nieczystości opadających na dno akwarium.

Zainstalowane urządzenie, mówiąc wprost, oczyszcza wodę w akwarium, jednak zaleca się co około 3 tygodnie wymieniać miej więcej 30% wody ze zbiornika. Świeży jej dopływ pozwala rozrzedzić zanieczyszczenia i ułatwić bieżące filtrowanie. Starą wodę najlepiej usunąć przy wykorzystaniu odmulacza, który ułatwi także usunięcie zanieczyszczeń z dna.

Regulamin korzystania z serwisu