Jak powinna być wyposażona introligatornia?

Przygotowanie jakiegokolwiek materiału drukowanego – czy to książki, czy zwykłej ulotki – składa się z kilku etapów. Jednym z nich jest obróbka introligatorska, wchodząca w zakres tzw. postpressu. Do wykonania obróbki niezbędny jest odpowiedni sprzęt, odznaczający się bardzo wysoką precyzją przy zachowaniu odpowiedniego tempa pracy. Sprawdźmy, co wchodzi w zakres tego wyposażenia.

Na czym polega obróbka introligatorska?

Wydrukowane materiały, takie jak stronnice książek, muszą zostać przycięte do odpowiedniego formatu. Ludzkie zmysły są nazbyt nieprecyzyjne, żeby każdy arkusz papieru przyciąć w jednakowy sposób – stąd też konieczność zastosowania w obróbce introligatorskiej odpowiednich urządzeń, które charakteryzują się bardzo wysoką dokładnością, a przy tym pracują w pełni powtarzalnym trybie. Zakres sprzętów wchodzących w skład wyposażenia introligatorni jest bardzo szeroki – znajdziemy w nim między innymi falcerki, gilotyny oraz oklejarki

Falcerka

Jak można domyślać się po ich nazwie, falcerki służą do falcowania. Czym jednak jest falcowanie?

Terminem tym nazywamy zginanie papieru – wyjaśnia przedstawiciel firmy Reprograf, specjalizującej się w dystrybucji wyposażenia drukarni  – Choć zginanie może wydawać się prostym zadaniem, to w seryjnej produkcji materiałów poligraficznych wcale takie nie jest, ponieważ każdy arkusz papieru powinien zostać zagięty w dokładnie taki sam sposób. Mechaniczna falcerka umożliwia zaginanie arkuszy w różnych kierunkach i na dowolnych proporcjach, w zależności od potrzeb.

Gilotyny i inne urządzenia tnące

Ich zadaniem jest cięcie zadrukowanych arkuszy w celu dopasowania ich wymiarów do pożądanego formatu. Największym przy tym zadaniem jest sprawienie, żeby podczas cięcia nie powstawały żadne niepotrzebne ubytki, takie jak strzępki papieru czy pył – postrzępione kartki w książkach wyglądają bardzo nieestetycznie i są bardziej narażone na zniszczenie. Dlatego też ostrza urządzeń tnących muszą być odpowiednio ukształtowane. Profesjonalna gilotyna jest w stanie w taki sposób przeciąć papier, żeby obie jego części później do siebie pasowały. Obróbka papieru nie kończy się oczywiście na przekrawaniu, czyli dzieleniu arkusza na części w linii prostej – należą do niej również inne operacje, takie jak okrawanie, czyli wyrównywanie materiałów, wykrawanie czyli wyli krojenie wzdłuż linii krzywych, załamywanych i przerywanych czy wiercenie.

Oklejarki

Wykorzystywane są do oklejania książek klejem gorącym lub klejem poliuretanowym. W dzisiejszych czasach klejenie to powszechnie stosowana metoda łączenia ze sobą arkuszy książek. Profesjonalna oklejarka jest w stanie pracować z różnymi rodzajami materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu