Kominek w nowoczesnym wnetrzu

Jak dopasować kominek do nowocześnie urządzonego wnętrza?

Kiedy myślimy o salonie, wyobrażamy sobie przestronne wnętrze, którego najbardziej eksponowanym elementem wystroju jest kominek. I nie ma tutaj znaczenia stylistyka, w jakiej utrzymane jest pomieszczenie – odpowiedni kominek możemy dobrać również do tych urządzonych w zgodzie z najnowocześniejszymi trendami w dziedzinie aranżacji wnętrza. Co warto wziąć pod uwagę?

Rodzaj kominka

Kluczową kwestią przy wyborze kominka do nowoczesnego wnętrza, jest rodzaj urządzenia, które najbardziej nas interesuje. Najpowszechniej stosowana są wykonane z metalu, zamykane wkłady kominkowe, które umieszcza się w wyznaczonym miejscu i obudowuje przy pomocy materiałów takich jak beton architektoniczny czy cegła.

– Zaletą wkładów jest przede wszystkim bardzo wysoka wydajność – mówi przedstawiciel firmy Walma KominkiW zamkniętej komorze spalania możemy skuteczniej regulować w jakim tempie i jak intensywnie pali się drewno, a tym samym ograniczać jego zużycie. Wkłady zamykane są przy użyciu przeszklonych drzwiczek, przez które możemy obserwować palenisko. Do wnętrz nowoczesnych zazwyczaj polecane są wkłady z paleniskiem o panoramicznym kształcie lub ewentualnie wkłady narożne.

Są również inne rozwiązania na przykład tak zwane kozy – to niewielkie piece, które możemy umieścić w dowolnym miejscu mieszkania pod warunkiem prawidłowego przyłączenia do kanału dymowego i zapewnienia dostępu do powietrza. Kozy stanowią wydajne źródło ciepła i nadają wnętrzu ciekawego retro klimatu. Alternatywą do kominków z wkładem są kominki z otwartym paleniskiem – wyglądają bardzo estetycznie, ale są drogie w wykonaniu i nie pozwalają kontrolować wydajności spalania.

Kominek jako źródło ciepła

Kominek to nie tylko estetyczny element wystroju wnętrza – możemy go również użyć jako dodatkowe źródło ciepła. Dlaczego warto rozważyć to rozwiązanie? Przede wszystkim dlatego, że drewno jest paliwem tańszym niż węgiel, gaz czy olej, a przy tym bardzo przyjaznym dla środowiska. Paląc w kominku możemy zmniejszyć zapotrzebowanie na powszechnie stosowane paliwa i tym samym zmniejszyć nasze opłaty. Wymaga to jednak zastosowanie odpowiednich rozwiązań takich jak wkład z płaszczem wodnym lub system dystrybucji gorącego powietrza (DGP). To zaś wiąże się z większymi kosztami, a także wymaga uwzględnienia takich rozwiązań w projekcie budynku. Niemniej warto zdecydować się na takie technologie, ponieważ nowoczesność kominka wyraża się nie tylko w jego estetyce, ale również korzyściach, jakie płyną z jego posiadania.

Rozwiązanie do każdego mieszkania

Wadą kominków opalanych drewnem jest to, że nie wszędzie można je zamontować – konieczny jest dostęp do komina dymowego. To, że nasze mieszkanie nie posiada takiej instalacji nie oznacza jednak, że nie możemy posiadać kominka w salonie. Rozwiązaniem jest kupno biokominka, który zasilany jest przy pomocy specjalnego żelu lup płynu – nie produkuje on szkodliwych substancji ani spalin, nie wymaga więc czyszczenia i jest całkowicie bezpieczny, a pod względem estetyki niczym nie różni się od kominka na drewno.

Regulamin korzystania z serwisu