wentylator

Charakterystyka klimatyzatorów Multi Split

Klimatyzatory już dawno przestały być urządzeniami luksusowymi, na które mogą pozwolić sobie tylko najbogatsi. Urządzenia tego typu pojawiają się bowiem zarówno w prywatnych domach, jak i w biurowcach oraz budynkach użyteczności publicznej. W tym drugim przypadku najlepszym wyborem są układy klimatyzatorów Multi Split. Czym są oraz czym charakteryzują się klimatyzatory Multi Split?

Czym są układy klimatyzatorów Multi Split?

Układ Multi Split jest układem klimatyzacji, który pozwala na podłączenie ze sobą kilku klimatyzatorów wewnętrznych. Gorące powietrze odprowadzane jest tylko przez jedną jednostkę zewnętrzną, która umieszczona jest na zewnątrz budynku. Jednostka zewnętrzna, tzw. skraplacz, jest w tym wypadku połączony z kilkoma zlokalizowanymi w różnych miejscach lub pomieszczeniach jednostkami wewnętrznymi, czyli parownikami. Jednostki wewnętrzne mogą posiadać zróżnicowaną moc oraz wydajność, w zależności od wymagań pomieszczenia, w którym są zainstalowane.

W zależności od rodzaju systemu oraz ich producenta, klimatyzatory Multi Split mogą współpracować jednocześnie nawet z dziewięcioma jednostkami wewnętrznymi. Są więc idealnym wyborem do umieszczenia w dużych budynkach, np. w biurowcach, szpitalach, hotelach oraz instytucjach publicznych. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko oszczędność miejsca i poboru energii elektrycznej, ale także niższe koszty związane z ich instalacją. Tego typu klimatyzatory i osprzęt do nich znaleźć można w hurtowniach i sklepach specjalizujących się w tego typu sprzęcie, np. gdańskiej hurtowni wentylacyjnej A-Tec.

Klimatyzatory Multi Split i ich zalety

Oprócz oszczędności, klimatyzatory pracujące w układzie Multi Split są także bardzo wygodne w użytkowaniu oraz charakteryzują się wydajną pracą. Dzięki nim możliwa jest bowiem regulacja mocy poszczególnych jednostek wewnętrznych. Jest to szczególnie praktyczna opcja w sytuacji, kiedy tylko niektóre z pomieszczeń obsługiwanych przez klimatyzację, są aktualnie w użyciu. Jednostki nieużywane mogą być w takiej sytuacji wyłączone, co nie wpływa ani na pracę, ani na wydajność całego układu klimatyzacji.

Warto także wiedzieć, że poszczególne jednostki mogą być uruchamiane zarówno w trybie chłodzenia, jak i grzania. Nowoczesne klimatyzatory typu Multi Split posiadają bowiem zarówno funkcję chłodzenia, jak i grzania. Wyposażone są bowiem w pompę ciepła, którą można wykorzystać również do ogrzewania pomieszczeń. Należy jednak mieć świadomość, że niemożliwa jest jednoczesna praca klimatyzatorów w trybie chłodzenia i grzania. Aby uniknąć błędu, wszystkie połączone ze sobą jednostki muszą bowiem pracować w tym samym trybie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu