Jak położyć tynk wewnątrz budynku

Tynk pełni pewne funkcje, do których zaliczają się ochrona przed ogniem i szkodliwym działaniem wilgoci. Co więcej, zapewnia we wnętrzu przyjazny mikroklimat i w wyraźny sposób wpływa na jego estetykę. Doradzamy w jaki sposób należy kłaść tynk wewnątrz budynku. 

Jak dobrać tynk

Tynki mogą być stosowane jako podłoże do dalszego wykańczania ścian, w tym do tapetowania, okładania płytkami lub malowania. Mogą także stanowić ostateczną warstwę wierzchnią. Dobór tynku nie należy do najłatwiejszych.

Rodzaj tynku wybiera się w zależności od właściwości podłoża. W suchych pomieszczeniach stosuje się zwykle tynki gipsowe, które można nakładać zarówno na beton komórkowy, jak i na pustaki ceramiczne oraz cegłę. Gips ma właściwości higroskopijne, dlatego dzięki niemu ściany są cieplejsze, co pozytywnie wpływa na panujący we wnętrzu mikroklimat. Ponadto, tynk gipsowy daje efekt gładkiej powierzchni, więc zaleca się go jako podkład pod tapetowanie, malowanie oraz kładzenie fototapety.

Jeśli chodzi o pomieszczenia narażone na działanie wilgoci, takie jak łazienka czy kuchnia, lepiej zastosować tynk cementowy lub cementowo-wapienny (można stosować je jako podkład pod płytki ceramiczne). Te drugie są łatwe do wykonania i zacierania. Mają też dobrą paroprzepuszczalność – woda nie gromadzi się w ścianach, a one mogą oddychać.

Podłoże

Bez względu na to, czy nakładać będziecie tynk ręcznie, czy maszynowo, w pierwszej kolejności trzeba przygotować podłoże. Musi być ono suche, nieprzemarznięte, nośne, a także wolne od kurzu i innych zanieczyszczeń, które mogłyby osłabić przyczepność masy tynkarskiej.

Optymalne rezultaty tynkowania i trwałość tynków uzyskać można dzięki dokładnym oczyszczeniu ścian, czyli usunięciu z nich odpadającego tynku, farby lub tapety – radzi nasz rozmówca reprezentujący firmę Luskar.

Po oczyszczeniu ścian trzeba je starannie zagruntować i pozostawić do wyschnięcia.

Jak tynkować

Tynkowanie rozpocząć należy od rozrobienia zaprawy tynkarskiej (trzeba doprowadzić do uzyskania jednorodnej masy pozbawionej grudek). Istotne jest, by zaprawa miała właściwą konsystencję, dlatego przy jej rozrabianiu najlepiej stosować się do zaleceń producenta. Warto pamiętać, że gotowa zaprawa utrzymuje właściwości do 2 godzin, potem nie nadaje się do nakładania.

Masę tynkarską nakłada się ręcznie lub mechanicznie, przy pomocy agregatu. Tynki gipsowe wykonuje się tylko metodą jednowarstwową (grubość warstwy nie może przekraczać 20 mm), a tynki cementowe i cementowo-wapienne można nakładać zarówno jednowarstwowo, jak i dwuwarstwowo, a w niektórych przypadkach nawet trójwarstwowo. Przy nakładaniu większej ilości warstw należy pamiętać, że pierwsza nakładana warstwa tynku powinna być mocniejsza od pozostałych, a im bardziej będzie chropowata, tym lepszą przyczepnością będą odznaczać się kolejne.

Bez względu na to jakim sposobem nanosi się tynk na ścianę czy sufit, technologia wykończenia powierzchni jest niezmienna – po nałożeniu zaprawę równa się łatą tynkarską typu „H”, a po związaniu wyrównuje się nierówności łatą trapezową i zaciera pacą z filcu, gąbki lub styropianu.

Tak położony tynk będzie mógł w 100% spełniać swoje zadanie i posłuży nam przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu