Podłogi drewniane – co potrzebne jest do montażu?

Jeśli chcemy mieć podłogę z drewna, ale nie mamy smykałki do majsterkowania, numerem jeden na naszej liście potrzebnych rzeczy jest namiar na profesjonalną firmę zajmującą się montażem takich podłóg. Nawet jednak w tym przypadku warto wiedzieć, o czym jeszcze trzeba pamiętać. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli bowiem choćby zweryfikować, czy zatrudniana przez nas ekipa to rzeczywiście fachowcy, którzy nie pominą żadnego ważnego elementu.

Drewniane panele

To, jakie sprzęty i materiały trzeba zawczasu zgromadzić, zależy przede wszystkim od sposobu montażu podłogi z drewna. Jeśli decydujemy się na drewniane panele, przed ich położeniem oczyszczone podłoże najpierw musi zostać pokryte folią izolacyjną, która zabezpieczy je przed wilgocią. Na to jeszcze piankowy lub korkowy podkład tłumiący kroki – i dopiero wtedy panele. Powinny czekać, przechowywane koniecznie w pozycji poziomej, aż do tego momentu. Wcześniej mogą się niestety odkształcić od obecnej w powietrzu wilgoci, co uniemożliwi ich montaż.

Panele można mocować dzięki systemowi zamków na krawędziach bądź przy pomocy kleju. W tym drugim przypadku trzeba też niekiedy zaopatrzyć się najpierw w grunt poliuretanowy, który wzmocni słabe, mocno pylące podłoże. Do równomiernego nałożenia na nie kleju potrzebujemy szpachli zębatej, zaś do usunięcia ewentualnych zabrudzeń powierzchni parkietu – odpowiedniego środka czyszczącego, rekomendowanego przez producenta tegoż kleju. Klejona podłoga z drewna wymaga też obciążenia. Możemy wykorzystać w tym celu pojemniki z klejem lub paczki z deskami, lepiej jednak mieć z góry pewność, że jakimś obciążeniem dysponujemy.

Wykończenie podłogi z drewnianych paneli wymaga użycia listew maskujących pozostawione wzdłuż ścian szczeliny, dzięki którym drewno ma miejsce na to, żeby „pracować” pod wpływem zmian wilgotności powietrza i temperatury. Do zostawienia odpowiednich rozmiarów przestrzeni w trakcie układania paneli stosujemy specjalne kliny tzw. dylatacyjne.

Drewno na drewnie

Inny sposób montażu to układanie desek na drewnianym ruszcie stanowiącym konstrukcję nośną. Ruszt taki buduje się z suchych listew ułożonych prostopadle do ułożenia na nich desek. Między listwami umieszcza się izolującą termicznie i akustycznie watę, zaś same deski mocuje specjalnymi wkrętami odpowiednich rozmiarów lub gwoździami stolarskimi. Dla pewności można też zastosować klej. – Klamry mocujące nie są tutaj najlepszym rozwiązaniem – odradza ekspert z wyspecjalizowanej w temacie podłóg firmy Robin z Warszawy. – Częściej spotyka się je w poddawanej zdecydowanie mniejszym siłom boazerii.

Podobnie mocuje się podłogę drewnianą na podłożu technicznym z płyt OSB albo starych desek drewnianych, przy czym tutaj twardo-elastyczny klej jest niezbędny. Podłoże techniczne należy uprzednio starannie zagruntować – niedbałość na tym etapie może być bowiem fatalna w skutkach.

Wykończenie

Zamontowane deski podłogowe należy przygotować do wykończenia, usuwając z nich kurz i większe zanieczyszczenia, o ile mamy do czynienia z deskami z mikrofazą, a nie z deskami surowymi. Te trzeba jeszcze dwa razy przeszlifować – raz przed szpachlowaniem szpachlą parkieciarską i drugi raz po nim. W zależności od preferencji podłogę drewnianą pokrywamy olejem, lakierem, ich połączeniem lub woskiem, a na koniec montujemy listwy przypodłogowe.

Regulamin korzystania z serwisu