panele podlogowe laminowane pielegnacja

Pielęgnacja paneli podłogowych. O czym warto pamiętać?

Panele podłogowe są często wybierane ze względu na szeroką gamę kolorystyczną i stylistyczną oraz możliwość dopasowania ich do różnego wystroju wnętrz. Charakteryzują się niższą ceną od podłóg drewnianych, a prezentują bardzo dobre parametry techniczne. Nie są także wymagające w montażu. Jak pielęgnować panele podłogowe, aby jak najdłużej zachowały swoje walory estetyczne?

Zasady czyszczenia

Czyszczenie paneli podłogowych nie należy do bardzo skomplikowanych czynności, ale wymaga systematyczności. Regularne mycie i cykliczna konserwacja pozwolą uniknąć trwałych uszkodzeń podłogi.

Specjalista z firmy Panele – Sklepy.pl, zajmującej się sprzedażą materiałów wykończenia wnętrz, mówi:

Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem mycia, usunąć z powierzchni paneli piasek, kurz i brud. Wszelkie drobinki podczas czyszczenia mopem mogłyby zarysować panele podłogowe. Dlatego dobrze jest pamiętać, aby minimalizować częstotliwość chodzenia po takiej podłodze w butach. W związku z ryzykiem zarysowania, należy pamiętać o ostrożnym przesuwaniu mebli.

Mycie paneli na mokro wymaga korzystania ze specjalnych preparatów. Płyny uniwersalne do mycia podłóg mogą się nie sprawdzić, ale wybór środka dedykowanego pielęgnacji paneli podłogowych będzie dobrym pomysłem. W przypadku paneli laminowanych korzysta się z ekologicznych preparatów bez dodatku amoniaku, a także mleczek antystatycznych. Natomiast domowym sposobem na mycie paneli jest wykorzystanie roztworu wody z octem, który poradzi sobie nawet ze starymi zabrudzeniami.

Należy pamiętać, że zbyt duża ilość wody może powodować niszczenie paneli. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie do mycia miękkiego mopa, lekko namoczonego wodą. Popularny mop z mikrofibry również idealnie sprawdzi się do czyszczenia paneli podłogowych, ponieważ dobrze wchłania wodę i nie pozostawia smug.

Panele na błysk

Naturalny połysk paneli podłogowych z biegiem czasu niknie, a powierzchnia staje się matowa. Przywrócenie pierwotnego stanu podłodze nie jest wcale trudne. Pierwsze kroki są podobne do klasycznego mycia. Należy oczyścić powierzchnię paneli z drobinek kurzu i piasku, np. mopem parowym i umyć podłogę na mokro za pomocą specjalnego środka.

Ostatnim i najważniejszym etapem jest nałożenie środka nabłyszczającego. Należy niewielką ilość preparatu rozsmarować równomiernie na całej powierzchni paneli. Istotne jest, aby nakładać środek wzdłuż paneli, a nie na wskroś.

Dobrą praktyką, przy ochronie paneli podłogowych, jest nałożenie na nóżki mebli filcowych nakładek, które minimalizują ryzyko zarysowań. Noszenie przez domowników miękkich kapci, albo antypoślizgowych skarpetek również okaże się dobrym pomysłem.

Regulamin korzystania z serwisu