Oryginalne pomysły na wykończenie podłogi w domu

Tradycyjnym wykończeniem podłogi w domu są drewno, kamienie lub płytki. Nie każdy jednak chce podążać z falą i woli do swojego wnętrza wprowadzać oryginalne elementy wystroju. Specjalnie dla takich osób przygotowaliśmy kilka propozycji oryginalnych pomysłów na wykończenie domowej podłogi.

Beton

Wylewka z betonu to podstawa każdej podłogi. Zazwyczaj wykańczana jest posadzką dekoracyjną. Coraz częściej jednak rezygnuje się z drugiego kroku i na podłodze pozostawia beton, pokrywając go samopoziomującą masą. Kiedy masa ta wyschnie zabezpiecza się ją i maluje farbami do betonu za pomocą wałka, pędzla, bądź metodą natryskową. Ostatnim etapem przygotowania podłogi betonowej do użytkowania jest pokrycie jej bezbarwnym lakierem.

Farby do betonu są odporne na ścieranie, zarysowania oraz na działanie wody i wielu substancji chemicznych, dlatego podłoga z tego surowca będzie efektowna przez długi czas, a jej oryginalny wygląd nada wnętrzu niepowtarzalnego charkteru.

Blacha

Kolejnym pomysłem na oryginalne wykończenie podłogi jest użycie stali nierdzewnej. Można wybrać do tego stal polerowaną, matową, gładką, ryflowaną oraz taką o wytłoczonej powierzchni. Do wykończenia podłogi stosuje się arkusze blachy o grubości co najmniej 2 mm bądź metalowe płytki podłogowe. Zaletą płytek jest łatwość łączenia ich z innymi materiałami, takimi jak deski czy wykładzina dywanowa.

-Podłogi wykończone blachą są wyjątkowo trwałe oraz  odporne na wodę, wysoką temperaturą, uderzenia i ogień. Niestety, są też podatne na zarysowania i widać na nich każdą kroplę wody – zauważa ekspert z supermarketu REMONT.

Wykończenie egzotyczne

Ostatnimi czasy modne stały się podłogi z drewna egzotycznego, którego największymi zaletami są twardość oraz odporność na zarysowania i wilgoć. Ponadto, cechują się również oryginalnym wyglądem. Do najczęściej spotykanych rodzajów drewna egzotycznego układanego na podłogach zaliczają się afrormosia, daru, iroko, akala, koto, kempas, badi i merbau.

Marmoleum

Ciekawym pomysłem na wykończenie podłogi jest również marmoleum, czyli połączenie linoleum i płyty HDF z jednomilimetrową warstwą korka naturalnego. Z marmoleum produkuje się panele i płytki, które łączy się poprzez pióra i wpusty. Można je wielokrotnie składać i rozkładać oraz bez problemu wymienić uszkodzony materiał. Zaletami tego typu wykończenia podłogowego są kompatybilność z ogrzewaniem podłogowym, bogata kolorystyka i ciekawe wzornictwo. Ponadto marmoleum posiada właściwości bakteriostatyczne i nie przyciąga kurzu.

Kora

Kora to materiał o wielu zaletach – jest lekki, niepodatny na działanie wilgoci oraz nieprzepuszczalny dla gazów i cieczy. Co więcej, nie ulega odkształceniom i dobrze izoluje termicznie. Posiada też zdolności pochłaniania drgań, wibracji i fal dźwiękowych. Podłogi wykonane z korka są idealne dla alergików, ponieważ materiał ten nie przyciąga i nie pochłania kurzu.

Korkowe wykończenia podłóg nie tylko wyglądają oryginalnie, ale są trwałe i nie tracą swoich właściwości przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu