listwy-podlogowe

Listwy wykończeniowe i profile – estetyczne zwieńczenie aranżacji wnętrz

Pomieszczenia, w których przebywamy, pełnią różne funkcje. Mogą być przeznaczone do pracy, umożliwiać relaks czy wykonywanie rozmaitych czynności. Wszystkie jednak powinny się dobrze prezentować. Walory estetyczne są ważne zarówno w przypadku sypialni, kuchni, jak i łazienki czy gabinetu. Wszędzie tam istotną rolę odgrywają materiały wykończeniowe, w tym również detale, takie jak listwy i profile.

Listwy wykończeniowe

Listwy wykończeniowe to szeroka gama materiałów do aranżacji wnętrz umożliwiająca skuteczne maskowanie różnego rodzaju defektów estetycznych, takich jak połączenia czy zakończenia różnych materiałów, szczeliny bądź wystające przewody elektryczne. Wśród artykułów tego rodzaju wyróżniamy m. in.:

  • Listwy przyblatowe – pozwalają estetycznie wykończyć miejsca styku blatów i ścian, czy to w kuchni, czy w łazience. Maskują połączenia i zakrywają nieestetyczne szczeliny, tworząc elegancką całość. Listwy uzupełnia się kształtkami, takimi jak narożniki, dzięki którym można kompleksowo wykończyć całą powierzchnię użytkową.
  • Listwy przypodłogowe – umożliwiają zamaskowanie połączenia podłogi ze ścianą. Można dzięki nim ukryć np. szczeliny dylatacyjne w przypadku paneli.

Ponadto wyróżniamy listwy przejściowe, łączące różne materiały, końcowe, schodowe, gięte, a także kątowniki. Artykuły te produkowane są z różnych materiałów, takich jak MDF, PVC czy aluminium.

Profile

Profilami nazywamy specjalnie ukształtowane listwy wykorzystywane przede wszystkim do maskowania styku połączeń różnych powierzchni meblowych. Profile łączą i zakrywają poszczególne płyty, np. blaty. Ze względu na kształt tych materiałów, wyróżniamy różne artykuły, w tym profile w kształcie litery H, C czy T. Meble i zabudowy wykończone przy pomocy tych profili prezentują się estetycznie, są trwałe i odporne na uszkodzenia.

Inne

Jakie wyróżniamy inne rodzaje materiałów wykończeniowych stanowiących zwieńczenie aranżacji pomieszczeń? W ofercie renomowanych firm, takich jak sklep Alan z akcesoriami meblowymi w Bydgoszczy i Toruniu, znajdziemy jeszcze cokoły. Listwy cokołowe to estetyczne wykończenie ścian czy zabudowy meblowej, np. w kuchni. Nie tylko dobrze się prezentują i zakrywają nieestetyczne szczeliny, ale także chronią przed zabrudzeniami i uszkodzeniami w miejscach intensywnie eksploatowanych. Odpowiednio dobrane listwy wykończeniowe, profile i cokoły, nawiązujące stylistycznie do pozostałych materiałów wykorzystanych w aranżacji wnętrz, to przysłowiowa „wisienka na torcie” – skuteczny sposób na stworzenie estetycznego i spójnego wystroju pomieszczenia.

Regulamin korzystania z serwisu