Panele podłogowe - mycie

Jak dbać o panele podłogowe?

Kompleksowy remont mieszkania zawsze stanowi niemałe wyzwanie – głównie przez liczbę dylematów, które pojawiają się nieustannie w trakcie przeprowadzania prac. Specjalnego gatunku trudnością będzie zaś wybór odpowiedniej podłogi, z jaką przyjdzie nam w końcu obcować przez wiele, wiele lat. Dobrym wyjściem okaże się z pewnością podjęcie decyzji o zakupie praktycznych paneli, o których więcej opowiemy w poniższym artykule, skupiającym się głównie na kwestii ich pielęgnacji.

Nie da się zaprzeczyć, że to właśnie podłogę uważa się za swoistą wizytówkę każdego wnętrza. To, jak prezentuje się właśnie ten element domu powie nam wiele o jego właścicielu: jego guście, stopniu zamożności oraz wadze, jaką przywiązuje do porządku. Piękne, dobrze wykonane i zadbane panele będę rzecz jasna funkcjonalną ozdobą, która zachwyci każdego gościa danej przestrzeni. Jak jednak sprawić, by mimo upływu czasu, wiążącego się przecież z mniej lub bardziej intensywną eksploatacją, nadal prezentowały się one okazale?

Po pierwsze – odkurzanie

Panele, jako specyficzny typ podłoża – znacznie różniący się od płytek, wykładzin, czy też parkietów – wymagają rzecz jasna konkretnych środków czyszczących i konserwujących, lecz jak wszystkie elementy wyposażenia, nie obędą się bez zwyczajnego, ostrożnego obchodzenia się z nimi już od samego początku.

Na pewno zupełną podstawą – podpowiada specjalista z firmy Nowbud-Klimczykbędzie częste odkurzanie całości, gdyż różnego rodzaju zanieczyszczenia mogą bardzo szybko porysować cenną powierzchnię, z czego z pewnością nie bylibyśmy zadowoleni. Mowa tu głównie wnoszonych na butach ziarenkach piasku, czy resztkach błota, które powinny być eliminowane tak szybko, jak to tylko możliwe. Co do zasady, powinniśmy używać dosyć miękkiej końcówki odkurzacza; twarda bowiem jedynie pogorszy sprawę.

W jaki sposób myć podłogi?

Po powyższym, czymś naturalnym będzie przejście do opisu właściwiej techniki mycia podłóg. Choć może się to wydawać sprzeczne z samą ideą używania mopa, do czynności tej wykorzystywać należy jak najmniejsze ilości wody – przesada bowiem prowadzić może do wysoko niepożądanego pęcznienia poszczególnych desek, a także do powstawania widocznych, mało estetycznych zacieków. Pamiętajmy więc, by porządnie wyżymać materiał – który sam w sobie musi być całkiem delikatny – używając ponadto małych ilości, niezbyt pieniącego się detergentu.

Co nie będzie zaskoczeniem, do efektu końcowego mocno przysłuży się sposób, w jaki myjemy panele. Jeżdżenie – mówiąc kolokwialnie – mopem na wszystkie strony nie jest dobrym pomysłem, zdecydowanie rozważniejszym wyjściem okaże się przecieranie zgodnie z kierunkiem ułożenia podłogi, co szczególne znaczenie będzie miało zwłaszcza w przypadku rozwiązań lakierowanych.

Znaczenie nabłyszczania

Od czasu do czasu warto postawić też na nabłyszczanie, korzystając przy tym wyłącznie ze środków dedykowanych naszej podłodze. Najlepsze z nich zawierają w swym składzie wnikające w panele polimery, sprawiające, że cała powierzchnia sprawia później wrażenie wyjątkowo jednolitej. Dodatkowa zaleta stosowania tego typu preparatów to – dzięki wytworzeniu się specjalnej warstwy – zabezpieczenie przestrzeni przed zarysowaniami, wilgocią, czy też śladami pozostawianymi przez różne domowe sprzęty.

Środki zapobiegawcze

Wszystko jednak, co do tej pory napisaliśmy na niewiele by się zadało bez kilku ważnych zapobiegawczych praktyk. Już na wstępie warto rozważyć nabycie nieco droższych, lecz w efekcie trwalszych i odporniejszych paneli podłogowych, odznaczających się odpowiednią klasą ścieralności. Uważajmy na buty, czy kapcie w jakich chodzimy po domu, wybierając raczej te wyposażone w miękkie podeszwy. Istotną wskazówką stanie się również używanie filcowych, całkiem skutecznie chroniących przed rysami, podkładek pod meble.

Regulamin korzystania z serwisu