deskowanie-fundamentow

Grunt to podstawa, czyli o deskowaniu fundamentów słów kilka

Tak jak trudno sobie wyobrazić budynek bez fundamentów, tak do fundamentów niezbędne jest szalowanie, czyli deskowanie. Jest to tymczasowa, często stosowana forma nadająca kształt mieszance betonowej. Deskowanie jest potrzebne przy tworzeniu konstrukcji z betonu lub żelbetonu. Najczęstszym rodzajem rusztowań są szalunki zbite z desek. Co jeszcze warto wiedzieć o deskowaniach? Szczegóły w naszym artykule.

Nie tylko budynki mieszkalne

Deskowania znajdują zastosowanie nie tylko przy wznoszeniu domów i innych budynków mieszkalnych, ale również w różnych sektorach przemysłu czy energetyce. Cenieni producenci deskowań, tacy jak firma Doka, są w stanie zaproponować swoim klientom sprawdzone i nowoczesne systemy deskowań dostosowane do ich różnych potrzeb. Zarówno same deskowania, jak i akcesoria do ich montażu muszą spełniać określone standardy jakości i bezpieczeństwa.

Rodzaje deskowań i sposób działania

Na rynku dostępne są m.in. deskowania przestawne, które można łatwo zdemontować po stwardnieniu betonu i w razie potrzeby przestawić w inne miejsce. Alternatywą dla nich mogą być deskowania przesuwne – możliwe do przesuwania bez demontażu lub deskowania ślizgowe: przesuwane w płaszczyźnie tzw. lica konstrukcji bez zmiany postaci. Szalunki mogą być wykonane m.in. z desek lub płyt wodoodpornych. Te ostatnie są szybsze i łatwiejsze w montażu. W ofercie producentów deskowań są zarówno te do jednorazowego użytku, jak i deskowania do wielokrotnego stosowania. Deskowanie ma zwykle szerokość 30-40 centymetrów. Postawienie fundamentu z deskowaniem pozwala uniknąć łączenia się mieszanki betonowej z gruntem. Deskowanie jest układane na tzw. chudy beton, dzięki czemu jest trwalsze i bardziej odporne na mróz, ta warstwa izolacyjna zapobiega również zlaniu się betonu z ziemią. Dobre ustawienie deskowania wymaga precyzji i wypoziomowania. Przed wylaniem betonu na szalunek warto polać go wodą. Przy wylewaniu betonu należy zwrócić uwagę na to, by beton pokrył dokładnie szalunek. Beton po wylaniu powinien być zabezpieczany przed zbyt szybkim wysychaniem specjalną folią lub polewany wodą przez około tydzień.

Dobrze wykonane deskowanie podstawą sukcesu

Dzięki precyzyjnemu i starannemu wykonaniu deskowań wszystkie późniejsze prace budowlane na danym obiekcie będą szły sprawniej, jest też większe prawdopodobieństwo, że budynek będzie stabilny i bezpieczny. Bez wątpienia do wykonania solidnego fundamentu niezbędne są czas i cierpliwość, ale warto je poświęcić, jeśli mamy na uwadze końcowy sukces danego przedsięwzięcia budowlanego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu