Montaż podłogi podniesionej

Elementy systemu nośnego podłogi podniesionej

Podłogi poniesione to nowoczesne i odpowiednie rozwiązanie do miejsc, w których instalacja elektryczna pozostaje trudna do rozmieszczenia. Za pomocą tego typu podłogi, istnieje możliwość szybkiego i prostego ukrycia różnego rodzaju przewodów pod jej powierzchnią. Nie tylko zapewni to większe bezpieczeństwo, ale z pewnością wpłynie na estetykę wnętrza. Między innymi jest to świetne rozwiązanie do obiektów biurowych, sal, restauracji, a nawet do hoteli. Na czym polega montaż podłogi podniesionej?

Czym charakteryzują się podłogi podniesione?

Jest to rodzaj podłogi, której posadzka nie pozostaje bezpośrednio na konstrukcji stropowej, czyli pod powierzchnią zostaje wolna przestrzeń. Podłoga podniesiona jest przystosowana do tego, aby umieścić pod nią dużą ilość różnego rodzaju instalacji elektrycznej. Między innymi mogą to być wszelkiego rodzaj przewody kablowe, instalacje grzewcze, wentylacyjne, wodno-kanalizacyjne, a także przeciwpożarowe. Projektowanie dużych budynków sprawia, że podłączenie poszczególnych urządzeń rozmieszczonych niemal po całym obiekcie jest bardzo skomplikowane, dlatego wybór podłogi dostosowanej do takich problemów z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. Co więcej, szerokie możliwości podłogi nośnej pozwalają na zastosowanie jej przy budowie wielopoziomowych powierzchni, a tym samym uzyskanie znacznie wyższej wysokości bez konieczności tworzenia podestów.

Jakie są elementy systemu nośnego podłogi podniesionej?

W skład systemu wchodzą wszystkie elementy poziome i pionowe, które podtrzymują płyty podłogi nośnej i tym samym umożliwiają ułożenie jej i wypoziomowanie. Konstrukcja nośna składa się między innymi ze słupków, belek poprzecznych i uszczelek. Regulowane słupki wykonane są ze stali ocynkowanej i w dużej mierze pozwalają na odpowiednie mocowanie podpory do podłoża. 

Słupki zakończone są głowicą podpierającą, do której można zamontować poprzeczki usztywniające łączone na zatrzask lub złącze śrubowe. To właśnie połączenie głowicy ze słupkiem umożliwia regulację wysokości podniesienia podłogi, a następnie dokładne jej wypoziomowanie. – jak podkreśla specjalista z firmy Miami Building Distribution sp. z o.o. Standardowe rozmieszczenie słupków to rozstaw 60x60cm, jednak w sytuacji zwiększonego obciążenia konieczne jest ustawienie ich dodatkowej ilości. Natomiast do utworzenia pochylni podłogowej używa się specjalnych słupków z wahliwą głowicą, których rozstawienie zależy między innymi od obciążenia powierzchniowego. Poprzez łączenie odpowiednich elementów systemu nośnego można stworzyć różnego rodzaju konstrukcje, zależne zarówno od wymagań dotyczących obciążenia, jak i sytuacji montażowej.

Jakie są pokrycia podłogi podniesionej?

Obecnie nowoczesne rozwiązania pozwalają na wybór podłóg przyjaznych dla środowiska, akustycznych, a także takich, które można zastosować w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. To, jakie pokrycie podłogi zostanie wybrane, w szczególności wpływa na możliwości jej użytkowania. Pokrycia mogą być monolityczne-płytowe, wylewane lub kasetonowe. Monolityczne w głównej mierze montowane są z płyt gipsowo-włóknowych. W zależności od przewidywanych obciążeń mogą przyjmować różną grubość, a ze względu na brak możliwości ich rozebrania, wymagają utworzenia otworów rewizyjnych umożliwiających dostęp do przestrzeni pod podłogą. Z kolei pokrycia kasetonowe stosowane są przede wszystkim w miejscach, w których przewidziana została konfiguracja i modyfikacja wnętrz. Tego typu podłogi podniesione mogą być wykonywane między innymi z płyt wiórowych, betonowych lub gipsowo-włókowych. Bez względu na materiał wykonania, kasetony można połączyć z wieloma urządzeniami wykorzystywanymi do montażu podpodłogowego, takiego jak nawiewy grzewcze czy wentylacje.

Jak przebiega montaż?

Przed montażem konstrukcji nośnej należy wykonać wszystkie instalacje, które następnie będą umieszczane pod powierzchnią podłogi. Zazwyczaj montaż prowadzony jest na sucho, czyli przy użyciu klejów i połączeń śrubowych. Za pomocą lasera tworzy się siatkę rozmieszczenia podpór z uwzględnieniem dodatkowych elementów, takich jak wzmocnienia, pasy brzegowe i dylatacyjne. Podpory mogą być przymocowane zarówno do podłoża przy użyciu kołków rozporowych, jak i za pomocą specjalnego kleju. W sytuacji wyboru podłogi monolitycznej, w niektórych miejscach umieszcza się ramy pod kratki wentylacyjne. Natomiast w dalszej części montażu, wykonywane są specjalne wyprowadzenia instalacji elektrycznych w puszkach podłogowych, które nazywane są tzw. puszkami floorbox. Warto pamiętać o tym, że montaż podłóg podniesionych powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowanych specjalistów, tak, aby zapewnić bezpieczeństwo, jak i trwałość wykonanej podłogi.

Regulamin korzystania z serwisu