Dywan

Dywan jako element aranżacji wnętrza

Jeszcze pod koniec ubiegłego wieku dywany znajdowały się w praktycznie każdym prywatnym domu i mieszkaniu. Obecnie aż tak popularne i chętnie stosowane już nie są, ale nadal mają bardzo dużą grupę zwolenników, którzy cenią je za to, że nadają poszczególnym pomieszczeniom większej przytulności oraz są bardzo ważnym elementem ich aranżacji. W naszym artykule dokładniej opisujemy, jakie funkcje pełnią dywany w domach oraz w jaki sposób należy je wybierać, żeby mogły stać się istotnym elementem aranżacji.

Jakie są zalety stosowania dywanów w domu?

Dywany są powszechnie stosowane już od bardzo dawna. Ich użytkownicy zawsze je cenili przede wszystkim za to, że umieszczając je na podłodze w domu lub w mieszkaniu można było znacznie wpłynąć na estetykę wykończenia wnętrza. Dywany zawsze były dostępne w wielu różnych wzorach i kolorach, co pozwalało pozytywnie wpłynąć na aranżację wnętrza. Dywany od zawsze są także dostępne w wielu kształtach i wymiarach, dzięki czemu klienci mają możliwość pokrycia nimi całości lub tylko części podłogi.

Oprócz możliwości zwiększenia przy użyciu dywanu estetyki wykończenia wnętrza, dywany mają także inne zalety. Przede wszystkim gwarantują dobrą izolację cieplną i sprawiają, że bez problemu można po podłodze chodzić nawet boso. Dywan zapewnia także dobrą izolację akustyczną, sprawiając, że po mieszkaniu nie roznoszą się tak różne dźwięki. Dywan jednak będzie dobrze pełnił powierzone mu funkcję tylko, jeżeli zostanie dobrze dobrany do charakteru i sposoby wykończenia pomieszczenia.

Na co zwracać uwagę wybierając dywany do poszczególnych wnętrz?

Wybierając odpowiednie dywany do poszczególnych pomieszczeń w swoim domu lub mieszkaniu trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na estetykę danego dywanu, na jego rozmiar oraz długość jego włosia.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu z dywanami i wykładzinami Kamix w Tychach: W dzisiejszych czasach już raczej nikt nie stosuje dużych dywanów, które mają za zadanie zasłonić całą podłogę. Dziś większość klientów decyduje się raczej na nieco mniejsze dywany, które pokrywają jedynie niewielki fragment podłogi i dopełniają tym samym inne zastosowane elementy aranżacji wnętrza. Przez lata zmieniła się tez nieco rola dywanów. Dziś zdecydowanie najczęściej są one stosowane jako element dekoracyjny, który musi pasować do innych elementów wystroju. To czy w danym pomieszczeniu będziemy chcieli położyć na podłodze dywan i jakiej wielkości, zależeć będzie od tego, jakie jest to pomieszczenie oraz jakie jest w nim zastosowane pokrycie podłogi.

W jaki sposób dywan może stać się istotnym elementem aranżacji przestrzeni?

Jeżeli kupowany dywan ma się stać istotnym elementem aranżacji pokoju, musi być dobrze dopasowany do innych znajdujących się w nim elementów, czyli przede wszystkim mebli, oraz różnego typu akcesoriów i dekoracji. Zgodnie z tym co powiedział nasz rozmówca, to czy zastosujemy w danym pomieszczeniu dywan, będzie zależało również od tego, jakim materiałem mamy w nim pokrytą podłogę. Jeżeli mamy piękny drewniany parkiet lub deski, najprawdopodobniej, albo całkowicie zrezygnujemy z dywanu, albo będziemy chcieli podkreślić piękno podłogi umieszczając na niej jedynie niewielkich rozmiarów dywanik, który będzie też  pasował do innych elementów aranżacji. Dobór odpowiedniego dywanu będzie również zależał od rodzaju i od wielkości pomieszczenia, w których będzie miał się znaleźć.

Jak dobrać dobry dywan do salonu?

Wybór odpowiedniego rozmiaru dywanu do salonu powinien być uzależniony od wielkości całego pomieszczenia. Im mniejszy mamy salon w swoim domu lub mieszkaniu, tym umieszczony w nim dywan także powinien być mniejszych rozmiarów. Zbyt duży dywan będzie bowiem optycznie pomniejszał całe pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem jest po prostu położenie dywanu lub dywanika pod stolikiem kawowym. Najlepiej, jeżeli taki element dekoracyjny będzie umieszczony przed kanapą, ale  w taki sposób, aby jej przednie nogi znajdowały się na dywanie. Jeżeli mamy duży salon z kanapą i z fotelami postawionymi w jego centrum, aranżacja pomieszczenia będzie najbardziej efektowna, gdy wszystkie te meble tapicerowane będą stały na dywanie.

Jak dobrać dywan do sypialni?

Dywan w sypialni oprócz funkcji dekoracyjnej pełni jeszcze jedną istotną rolę, mianowicie ułatwia nam poranne wstawanie. Dzięki umieszczonemu na podłodze dywanowi nie trzeba po przebudzeniu szukać na podłodze kapci, tylko można stanąć na miękkim i izolującym ciepło podłogi dywanie, który będzie nas chronił przed zimnem podłogi. Żeby to było możliwe, dywan w sypialni powinien być położony koło łóżka, tak żeby można było na nim stanąć od razu po wstaniu. W przypadku sypialni dwuosobowych warto jest zastosować albo odpowiednio większy dywan, albo  dwa mniejsze, po jednym po każdej stronie łózka. W sypialniach bardzo dobrze się sprawdzają np. dywany typu Shaggy, które się charakteryzują długim włosiem, dzięki czemu są jeszcze milsze w dotyku.

Jak wybrać dywan do pokoju dziecięcego?

W pokoju dziecięcym najlepiej się sprawdzają dywany ze stosunkowo krótkim włosiem, dzięki czemu dzieci będą mogły się na nich łatwiej bawić. Zbyt długie włosie będzie bowiem powodowało, że pomiędzy runo będą się przedostawały małe elementy zabawek. Poza tym dziecko na takim dywanie nie będzie mogło np. układać puzzli czy korzystać z innych tego typu zabawek. W pokoju dziecięcym dobrym rozwiązaniem jest natomiast zastosowanie większego dywanu, tak żeby dziecko miało zapewnione odpowiednią izolację cieplną w trakcie zabawy na podłodze. Wygląd dywaniku w pokoju dziecięcym powinien nie tylko pasować do innych znajdujących się w nim rzeczy, ale być również atrakcyjny dla dziecka. Dobrze w tej roli sprawdzają się dywaniki z bohaterami bajek, ze zwierzętami lub z innymi lubianymi przez nasze dziecko motywami.

Regulamin korzystania z serwisu