dobor podloga drewniana

Dobór podłogi drewnianej do danego wnętrza

Podłogi drewniane mają mnóstwo zalet, a jedną z nich jest z pewnością uniwersalność – doskonale pasują do wszystkich wnętrz, zarówno jeśli chodzi o styl aranżacji, jak i wielkość oraz inne parametry techniczne. Sprawdzą się więc i w salonie, i w sypialni, w mieszkaniach nowoczesnych i urządzonych tradycyjnie. Wybierając odpowiedni rodzaj desek i wzór ich ułożenia, można pięknie podkreślić charakter pomieszczenia. Jak to zrobić?

Jodełka czy szachownica, czyli jaki wzór podłogi wybrać? 

Sposób ułożenia desek ma duży wpływ na wizualny odbiór danego pomieszczenia. Może podkreślić jego walory i styl lub przytłoczyć wnętrze, dlatego wybór wzoru powinien być przemyślany. W niewielkich przestrzeniach dobrze prezentuje się podłoga drewniana ułożona w cegiełkę, wzór drabinkowy oraz angielski prosty (deski rozmieszczone równolegle, z nieregularnym przesunięciem), który optycznie je powiększa. W przestronnych wnętrzach pięknie wygląda jodełka – zarówno pojedyncza, jak i podwójna czy też francuska – oraz bardziej dynamiczne wzory, takie jak staroniemiecki.

Odpowiednio dobrany wzór podłogi może zniwelować dominujące cechy pomieszczenia. Wąskie korytarze i pokoje wizualnie poszerzą deski układane równolegle do krótszej ściany, z kolei efekt wydłużenia i głębi zapewni ułożenie klepek prostopadle do wejścia. Ciekawe rezultaty gwarantuje ukośny montaż podłogi, dzięki któremu przestrzeń wydaje się znacznie większa.

Wzór podłogi zależy także od stylu wnętrz. Do tych klasycznych i rustykalnych świetnie pasują wzory regularne, dające wrażenie spokoju i harmonii, np. cegiełka lub szachownica. Elegancka jodełka w różnych wariantach przyciąga uwagę – sprawdzi się w mieszkaniach urządzonych zarówno w stylu retro, jak i minimalistycznym czy industrialnym.

Odcień parkietu a styl wnętrza 

Rodzaj drewna, a co za tym idzie jego kolor, ma ogromne znaczenie dla odbioru wnętrza. Ciemne podłogi z egzotycznych gatunków znajdziemy w mieszkaniach utrzymanych w stylu kolonialnym lub art deco, a jasne, bielone deski to obowiązkowy element wystroju domów skandynawskich, choć pasują także do wnętrz minimalistycznych oraz prowansalskich. Styl rustykalny kojarzy się natomiast z drewnianymi podłogami w ciepłej barwie, przykładowo wykonanymi z naturalnego dębu. Szare wybarwienie często stosuje się w aranżacjach industrialnych.

Przeglądając ofertę salonów podłóg drewnianych, takich jak Giełda Parkietów w Poznaniu, warto zwrócić uwagę na taki rodzaj i kolor drewna, który będzie pasował do zaplanowanych mebli i innych elementów wystroju mieszkania.

Regulamin korzystania z serwisu