Budowa sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych. Podstawowe zasady

Budowa sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych. Podstawowe zasady

Sufity z płyt gipsowo-kartonowych cieszą się rosnącą popularnością i znajdują zastosowanie w niemal każdym typie pomieszczeń. Montaż sufitu nie należy jednak do najłatwiejszych – wymaga niezwykłej precyzji i sporego nakładu pracy. Główny element konstrukcji stanowi ruszt, do którego mocowane są płyty. Następnie całość podlega wykończeniu. Proces budowy sufitu – krok po kroku – prezentujemy Państwu poniżej.

Wybór stelaża

Dobór stelaża do sufitu podwieszanego zależy przede wszystkim od wielkości i kształtu danego pomieszczenia. Istnieje kilka wariantów, które warto wziąć pod uwagę. Do wyboru mamy m.in. wykonane ze stali stelaże jednopoziomowe jednokierunkowe (najprostsza wersja sufitu dla pomieszczeń podłużnych), stelaże dwupoziomowe krzyżowe (do pomieszczeń o rozległej powierzchni; pozwalają na znaczne obniżenie pomieszczenia), jak również stelaże jednopoziomowe krzyżowe (bardzo łatwe do wypoziomowania; posiadają mniejszą ilość punktów zaczepienia na stropie, przez co płyty mają więcej miejsc podparcia).

Wyznaczanie profili

Przed przystąpieniem do prac dokonujemy pomiarów pomieszczenia i doboru profili.

Montaż profili przyściennych UD powinien przebiegać wzdłuż linii, wyznaczających poziom przyszłego sufitu. Linie te zaznaczamy sami. W celu lepszej precyzji warto skorzystać z lasera-poziomicy. Kolejną czynnością jest określenie położenia profili głównych. Profile główne CD powinny przebiegać równolegle do siebie w odstępach nie większych niż 100 cm, przy zastrzeżeniu że profile skrajne nie będą sytuowane dalej niż 40 cm od ścian – tłumaczy ekspert firmy Rigips, producenta profesjonalnych płyt gipsowo-kartonowych i systemów suchej zabudowy wnętrz.

Tworzenie rusztu

W miejscach przebiegu profili głównych oznacza się punkty, w których mają być mocowane wieszaki (maksymalnie co 90 cm). W wyznaczonych punktach do stropu są mocowane pręty wieszakowe, o długości odpowiadającej odległości strop-sufit. Na pręty nakłada się wieszaki obrotowe. Służą one do osadzania profili głównych, ułożonych końcami na profilach przyściennych. Między profilami podłużnymi są rozmieszczane profile poprzeczne (do ich spajania służą łączniki). Powstały w ten sposób ruszt podlega poziomowaniu i wyrównaniu.

Mocowanie płyt

Kiedy konstrukcja rusztu jest gotowa, możemy przystąpić do montażu płyt gipsowo-kartonowych czterokrawędziowych. Płyty są układane poprzecznie do przebiegu profili nośnych. Przykręca się je do profili przy pomocy wkrętów typu TN. Rozstaw wkrętów nie powinien przekraczać 15 cm. W razie potrzeby, płyty g-k można docinać korzystając ze specjalnego noża. Miejsca łączeń płyt są pokrywane taśmą spoinową i masą szpachlową. Na koniec nanoszona jest masa finiszowa, którą należy wygładzić, a po wyschnięciu oszlifować.

Regulamin korzystania z serwisu