Boazeria na ścianie – modne rozwiązanie czy przeżytek?

Większość kojarzy ją z czasami PRL-u. Ściany przedpokoju czy kuchni wykończone deskami od podłogi aż po sufit można było spotkać w niemal każdym polskim mieszkaniu. Było to praktyczne rozwiązanie – deski wytrzymywały długie lata i były łatwe w pielęgnacji. Jak jest obecnie? Czy boazeria może być modnym elementem wykończenia wnętrza, czy już jedynie reliktem minionych lat?

Jak podkreśla specjalista z firmy W Drewnie Robione, będącej producentem drewnianych domków letniskowych, altan ogrodowych, boazerii oraz innych wyrobów z drewna: Bez wątpienia – deska boazeryjna wraca do łask w polskich wnętrzach, jednak w zupełnie odmienionej formie. Obowiązujące obecnie trendy w aranżacji wnętrz pokazują jednoznacznie, że ściany wykończone drewnem to element charakterystyczny dla modnego, współczesnego domu.

Współczesnego, pomimo, że boazeria uważana jest za symbol przeszłości – 30-40 lat temu była najchętniej wybieranym wykończeniem ścian – szczególnie kuchni i przedpokoju. Wybór desek ściennych w tamtych czasach podyktowany był przede wszystkim względami praktycznymi – boazeria była trwała i wytrzymała, a także wyjątkowo łatwa w utrzymaniu czystości. W niektórych domach i mieszkaniach deski ścienne zachowały się do dziś.

Stara boazeria w nowoczesnej odsłonie

Jeśli jesteś posiadaczem mieszkania, w którym na ścianach zachowała się boazeria z dawnych lat, warto, o ile to możliwe, podarować jej „drugie życie”, odnawiając ją. Najmodniejszym i zarazem najbardziej uniwersalnym kolorem jest biel oraz delikatne pastele – ściany pokryte deskami malowanymi farbą w kolorze miętowym, jasnoszarym czy błękitnym to wnętrzarski trend, który jeszcze długo nie wyjdzie z mody. Chcąc uzyskać oryginalny, niebanalny efekt warto wykonać modną przecierkę na powierzchni desek. Świetnym pomysłem jest również zachowanie drewna w jego oryginalnej formie, eksponując i akcentując jego surowość.        W tym celu starą boazerię wystarczy odczyścić, zetrzeć, odtłuścić i odmalować lakierobejcą.

Jeśli jednak stara boazeria nie nadaje się już do odnowienia, dobrym rozwiązaniem będzie ułożenie nowych desek – alternatyw jest sporo. Pomysły i propozycje aranżacji znajdziesz w dalszej części artykułu.

Boazeria w stylu skandynawskim, rustykalnym i prowansalskim – naturalność na miarę XXI wieku

W ostatnich latach Polacy aranżując wnętrza swoich mieszkań bardzo chętnie wzorują się na mieszkaniach skandynawskich, w których czysta surowość przeplata się z naturalnością. To właśnie moda na aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim sprawiła, że Polacy na powrót pokochali drewno na ścianie. Boazeria w wydaniu skandynawskim to niebanalny charakter, czystość, surowość, ale zarazem ciepło i przytulność. Deski ścienne w stylu skandynawskim mogą być pozostawione w swej oryginalnej formie – naturalne drewno możemy zestawić z bielą ścian, dzięki czemu stworzymy ciekawy kontrast. We wnętrzach w stylu skandynawskim sprawdza się szczególnie bielone drewno lub deski malowane na delikatne, pudrowe (najczęściej matowe) kolory: jasny róż, błękit, szary czy miętę. Aranżując wnętrze w stylu skandynawskim deski boazeryjne można ułożyć na wszystkich ścianach w danym pomieszczeniu, choć doskonałym pomysłem będzie również wyróżnienie jednej ze ścian. Boazerię w mieszkaniu aranżowanym w skandynawskim stylu można z powodzeniem ułożyć zarówno w salonie, sypialni czy kuchni.

Boazeria w stylu prowansalskim to świetny sposób na pokrycie ścian zarówno w przedpokoju, kuchni, salonie, pokoju dziecięcym czy sypialni. Styl prowansalski charakteryzuje się jasnymi, pastelowymi kolorami, delikatnością i naturalnymi materiałami. Boazeria w stylu prowansalskim jest więc delikatna, najczęściej bielona lub utrzymana w subtelnej, pastelowej kolorystyce. Dzięki prowansalskiej boazerii wnętrze nabiera sielskiego, delikatnego i ciepłego klimatu oraz niepowtarzalnego charakteru.

Boazeria na ścianach doskonale odnajduje się także we wnętrzach aranżowanych w stylu rustykalnym. Boazeria w wydaniu rustykalnym to rozmyślnie postarzane i przecierane drewno. Takie deski mogą być bielone lub utrzymane w naturalnym odcieniu drewna.

Boazeria we wnętrzach industrialnych i nowoczesnych – co warto wiedzieć?

Deski na ścianie są wyjątkowo modnym elementem loftowych wnętrz, w których główną zasadą jest wyeksponowanie surowych elementów konstrukcyjnych. Naturalność desek podkreśli niepowtarzalny styl wnętrza, nadając mu dodatkowo surowego charakteru. Urządzając pomieszczenie w stylu loftowym naturalność drewna możemy podkreślić przez pomalowanie desek lakierobejcą.

Boazeria sprawdza się również idealnie w nowoczesnym wnętrzu – naturalny wygląd drewna można zaakcentować malując jego powierzchnię na bezbarwny kolor. Deski ścienne w nowoczesnych wnętrzach można układać zarówno pionowo, jak i poziomo. Boazeria może pełnić funkcję okładziny zarówno wszystkich, jak i jednej ze ścian, podkreślając jej charakter i wyjątkowość. Doskonałym rozwiązaniem w nowoczesnych wnętrzach jest boazeria utrzymana w naturalnej formie drewna, delikatnie przyciemniona lakierobejcą. Dzięki temu pomieszczenie zyska elegancji i przytulności. Ponadto naturalny wygląd drewna idealnie współgra z surowością modnego obecnie kamienia, betonu czy metalu.

Czym jest lamperia?

Deski mogą sięgać sufitu, jednak oryginalnym pomysłem jest tak zwana lamperia, będąca boazerią, sięgającą do około połowy wysokości ściany. Zdaniem specjalistów i designerów tego typu okładzina ścienna sprawdza się idealnie w przedpokoju, na klatce schodowej, w jadalni czy sypialni. Lamperia pełni nie tylko funkcję dekoracyjną – jest bowiem również świetnym elementem zabezpieczającym ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Drewniana boazeria – jakie są jej atuty?

Drewniana boazeria jest wyjątkowym i estetycznym elementem wykończeniowym każdego wnętrza. Wśród jej atutów należy wymienić bez wątpienia trwałość, wytrzymałość oraz łatwość utrzymania w czystości. Co istotne, wyjątkowe właściwości drewna umożliwiają szybkie i bezproblemowe odnawianie boazerii. Bez przeszkód możemy ją przemalować i tym samym w kilka godzin diametralnie odmienić wnętrze mieszkania.

Zarówno we wnętrzach skandynawskich, rustykalnych, prowansalskich, loftowych, jak i nowoczesnych deski boazeryjne można układać pionowo i poziomo, w zależności od efektu, jaki zamierzamy uzyskać. Deski ułożone pionowo sprawią, że pomieszczenie będzie optycznie wyższe, boazeria położona poziomo będzie zaś idealna do niewielkich wnętrz, wizualnie je powiększając.

Regulamin korzystania z serwisu