Co to są rolety rzymskie

Rolety rzymskie łączą w sobie funkcjonalność klasycznych rolet oraz dekoracyjność tradycyjnych zasłon czy firan. Stanowią zarazem odpowiedź na oczekiwania osób, które nie przepadają za tymi ostatnimi. Dzięki możliwości wykonania rolet rzymskich z bardzo szerokiej gamy tkanin ten właśnie rodzaj osłony okiennej jest w stanie idealnie wpasować się we wnętrze zarówno nowoczesne, jak i stylizowane.

Mechanizm zwijania i opuszczania rolet rzymskich – podobnie jak w przypadku wielu rodzajów zwykłych rolet – sterowany jest dyskretnym łańcuszkiem, linką lub sznurem koralików. Od swoich prostszych odpowiedników rolety rzymskie różnią się jednak tym, że po zsunięciu tworzą bardzo efektowne, układające się równolegle fałdy czy też zakładki.

– W dole mogą być dodatkowo ozdobione falbaną, frędzlami lub wzorzystą bordiurą – mówi przedstawiciel zajmującej się sprzedażą i montażem osłon okiennych firmy Doran z Poznania.

Zamiast zasłon…

Dzięki temu rolety rzymskie nie tylko zdobią okno, ale mogą też stanowić istotny element aranżacji całego wnętrza. Miękko opadająca tkanina wpływa na stworzenie w nim atmosfery ciepła i przytulności zarówno wizualnie, jak i akustycznie. Wiele przy tym zależy od rodzaju tkaniny, z jakiego wykonano rolety. Zazwyczaj uszyte z materiałów nieprześwitujących, po opuszczeniu pełnią funkcję klasycznych zasłon, podczas gdy podniesione przybierają kształt efektownego lambrekinu. Całkowicie izolujące od światła tkaniny typu „blackout” są z kolei polecane w sypialniach, których okna wychodzą na wschód.

…lub firanek

Rolety rzymskie z bardziej przejrzystych materiałów, takich jak cienka organdyna czy woal, sprawdzą się natomiast w roli stylowych firan. Ochronią wnętrze domu lub mieszkania przed wzrokiem ciekawskich albo zbyt ostrym słońcem, nie blokując zarazem dostępu światła do pomieszczenia. W pochmurny dzień zaś bez problemu można w razie konieczności je podnieść. Dzięki odpowiedniemu przełożeniu mechanizmu nawet w przypadku cięższych rolet nie sprawia to żadnych trudności.

Montaż i demontaż

Wybierając konkretny model, warto upewnić się, że trudności nie sprawi też jego demontaż. W większości przypadków jest on bardzo prosty, dzięki czemu łatwiej utrzymać w czystości rolety rzymskie niż np. firany. Można je bowiem najzwyczajniej w świecie prać, co tylko podnosi walory praktyczne tego rozwiązania.

Na koniec warto wspomnieć, że rolety rzymskie montuje się na ramie okiennej, ścianie bądź suficie, wykorzystując do tego szyny aluminiowe lub rurkowe karnisze. Wielu producentów oferuje także możliwość zestawienia w ramach jednej rolety różnych rodzajów tkanin, faktur i kolorów, dzięki czemu w oryginalny sposób staje się ona jeszcze bardziej dekoracyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu