rekuperator

Różnice między klimatyzarorem a rekuperatorem

Jakość powietrza, którym oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, efektywność działania i samopoczucie. Zarówno zanieczyszczone, jak i zbyt gorące powietrze nie wpływa w pozytywny sposób na ludzki organizm, co wymusza stosowanie rozwiązań, które znacząco zwiększają komfort oddychania oraz pozwalają utrzymać komfort termiczny. Jakie są różnice w budowie i działaniu klimatyzatora oraz rekuperatora? Wyjaśniamy.

Nowoczesne instalacje, które poprawiają jakość powietrza

Komfort termiczny, który odczuwamy podczas przebywania w przestrzeni mieszkalnej lub np. biurowej, przekłada się na nasze zdrowie i samopoczucie. Zbyt gorące, wilgotne lub suche powietrze, a także obecne w nim zanieczyszczenia sprawiają, że odczuwamy senność, zmęczenie i częściej chorujemy m.in. na sezonowe infekcje. W celu poprawy komfortu termicznego oraz panującego w budynkach mikroklimatu stosuje się różne instalacje, które służą w celu schładzania powietrza i wentylowania pomieszczeń, a także redukcji szkodliwych zanieczyszczeń. Zaliczamy do nich m.in. klimatyzatory i rekuperatory. Urządzenia te służą w celu poprawy jakości powietrza, jednak działają w nieco inny sposób.

Jak działa rekuperator?

Rekuperator to „serce” systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W tym przypadku mamy do czynienia z systemem, który pozwala na odprowadzanie z pomieszczeń zużytego, zanieczyszczonego powietrza i zastępowanie go nowym, które może zostać wcześniej ogrzane. Rekuperator to nie tylko urządzenie, które pozwala na termiczną obróbkę powietrza – odzyskuje on z wywiewanego z pomieszczeń powietrza ciepło, którym ogrzewane jest powietrze zasysane z zewnątrz, ale także pozwala na jego oczyszczenie z m.in. cząstek stałych i innych zanieczyszczeń. Coraz większą popularnością cieszą się rekuperatory pozwalające również na schładzanie wtłaczanego do pomieszczeń powietrza, dzięki czemu możemy uniknąć nadmiernego wzrostu temperatury w budynku. W montażu instalacji wentylacyjnych specjalizuje się firma RK Instal, która pomaga w doborze urządzeń dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Rekuperator jest niezbędnym elementem systemu wentylacji mechanicznej, który gwarantuje wiele korzyści, pozwalając na spore oszczędności oraz wpływając na bezpieczeństwo korzystania z przestrzeni mieszkalnej i użytkowej.

Jak działa klimatyzator?

Klimatyzator pozwala na obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniach oraz utrzymanie jego prawidłowej wilgotności. Nie służy on w celu skutecznej wentylacji pomieszczeń, która uwzględnia wymianę powietrza. Jest ona niezbędna do utrzymania odpowiedniego mikroklimatu oraz komfortu oddychania i dobrego samopoczucia, a także warunkuje bezpieczeństwo przebywania w budynkach, chroniąc przed zaczadzeniem. Jeżeli system wentylacji grawitacyjnej działa w efektywny sposób, to klimatyzator może wystarczyć, jeżeli zależy nam jedynie na okresowym schładzaniu powietrza oraz regulacji jego wilgotności. Urządzenie to wyposażone jest w filtry, które trzeba wymieniać, by uniknąć nadmuchu zimnego powietrza, w którym znajdują się m.in. zarodniki grzybów pleśniowych. Niektóre klimatyzatory wyposażone zostały także w funkcję grzania, co sprawia, że mogą stanowić dodatkowe źródło ciepła np. poza sezonem grzewczym.

Podsumowanie

Klimatyzator oraz rekuperator różnią się pod względem zastosowania i mechanizmu działania. Każde z tych urządzeń ma wiele zalet, jednak zdecydowanie bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest rekuperator, który może zarówno odzyskiwać ciepło z odprowadzanego z pomieszczeń powietrza oraz ogrzewać nim powietrze wtłaczane do budynku, dzięki czemu ograniczane są straty energii cieplnej, jak i schładzać tłoczone do pomieszczeń świeże powietrze.

Regulamin korzystania z serwisu