Typy oslon okiennych dla domu

Rolety, żaluzje i inne. Typy osłon okiennych dla domu

Osłony okienne dla domu zapewniają prywatność, chronią przed nadmiernym słońcem oraz podnoszą estetykę budynków. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, a wybór odpowiedniej osłony powinien być podyktowany względami praktycznymi. Żaluzje, rolety i plisy to najpopularniejsze opcje stosowane w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym.

Jakie są typy osłon okiennych?

Okienne osłony wewnętrzne występują w różnorodnych wzorach i bogatej kolorystyce. Najpopularniejszym typem zasłon okiennych są rolety materiałowe wykonywane z tkanin poliestrowych, satynowych, podgumowanych i drukowanych. Ciekawym rozwiązaniem są rolety typu dzień noc, które charakteryzują się wykonaniem z dwóch typów tkanin. Poszczególne pasy jednolitej dzianiny i półprzeźroczystych elementów nachodzą na siebie, przyjmując formę żaluzji lub tworząc monolityczną zasłonę. Inna opcja są rolety rzymskie, różnica tkwi w specjalnym hamulcu, który umożliwia zatrzymanie zasłony na dowolnej wysokości. Pionowe rolety najczęściej instalowane są w lokalach użytkowych. Verticale mogą być montowane w skos, co pozwala na efektywną aranżację także skośnych okien.

Spośród innych typów osłon najczęściej montowane są plisy, które mogą pracować na płaszczyźnie pionowej i poziomej, co daje szerokie możliwości aranżacji. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej sięga się po klasyczne żaluzje, a najpopularniejsze z nich wykonywane są z listków drewnianych, aluminiowych lub tworzywa PVC.

Jak wybrać osłonę okienną?

Projektanci osłon okiennych z firmy DomLux zalecają, aby rodzaj osłony okiennej i sposób jej montażu był ściśle dopasowany do typu okna. Osłony montowane mogą być do ramy okna, zewnętrznej części oprawy okiennej lub sufitu. System może być wolnowiszący lub posiadać specjalną kasetkę, w której chowa się roleta lub żaluzja po rozsunięciu. Każda osłona posiada specjalny mechanizm umożliwiający regulację jej wysokości, a niektóre typy także blokady wysokości. Podstawowe modele osłon pracują w jednym kierunku, najczęściej pionowym. Przy oknach o niestandardowych lub nieregularnych kształtach zaleca się montaż rolet wielokierunkowych.

Materiał osłony powinien być ściśle dopasowany do potrzeb użytkowych. W sypialni najlepiej sprawdzą się rolety zaciemniające, które nie przepuszczają światła. W strefie dziennej dobrym rozwiązaniem są żaluzje, które pozwalają na regulację poziomu nasłonecznienia. Materiał powinien być odporny na zabrudzenia oraz nie wchłaniać zapachów, co jest szczególnie istotne w przypadku rolet montowanych w kuchni.

Regulamin korzystania z serwisu