Rolety wewnętrzne – rodzaje i charakterystyka

Rolety wewnętrzne jeszcze pewien czas temu kojarzyły nam się wyłącznie z wystrojem biur i obiektów użyteczności publicznej. Odkąd na rynku pojawiły się kolorowe i znacznie przyjemniejsze dla oka materiały, chętnie montujemy rolety także w naszych domach i mieszkaniach. Latem osłaniają nasze wnętrza przed gorącym słońcem, a zimą mogą redukować straty ciepła, choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Materiał opuszczonych rolet zatrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczenia, zatrzymując jego promieniowanie. Rolety wewnętrzne są alternatywą dla zasłon, które powoli na dobre wychodzą z mody. W wielu domach wypierają nawet firany, na których gromadzi się kurz i roztocza, szczególnie uciążliwe dla alergików oraz osób cierpiących na astmę. Czy rolety wewnętrzne do zawsze po prostu szerokie pasy materiału? Jakie są rodzaje rolet, które możemy znaleźć w sklepach?

Rolety ekranowe i plisy okienne

Rolety wewnętrzne, które składają się z szerokiego, zwijanego pasa materiału, to według fachowego nazewnictwa rolety ekranowe. Materiał używany do produkcji takich rolet to najczęściej poliester, PCV, rzadziej włókno szklane. Rolety ekranowe dzielimy na wolno wiszące i umieszczone w specjalnej kasecie – w obu przypadkach roleta montowana jest na ramie okna. Jeśli zależy nam tylko na osłonie pomieszczenia przed nadmiarem światła słonecznego, możemy zdecydować się na jasny materiał, który częściowo będzie przepuszczał promienie do wewnątrz. Jeżeli natomiast zależy nam na całkowitym zaciemnieniu, powinniśmy zdecydować się na ciemny kolor materiału, który będzie biegł wzdłuż okna w drobnych prowadnicach. Kolejny rodzaj to rolety plisowane, również bardzo uniwersalne. Mogą być montowane na oknach ściennych i dachowych. Roleta ma formę harmonijki i zwija się równolegle na całej długości. Podobnie jak rolety ekranowe, są dostępne w wersji wolno wiszącej oraz w kasetce. Na rynku dostępne są rolety plisowane z różnych materiałów, nawet z włókna bambusowego.

Rolety rzymskie

Kolejny rodzaj rolet, które chętnie montujemy w swoich domach i mieszkaniach, to rolety rzymskie, mylone czasem z roletami austriackimi. Materiał rolety rzymskiej zwija się falami ku górze, co tworzy bardzo ciekawy efekt dekoracyjny – mówi nam przedstawiciel firmy Roletta z Warszawy.

Rolety doskonale komponują się w nowoczesnych aranżacjach, nadając pomieszczeniom charakteru. W niektórych modelach rolet rzymskich materiał ma dodatkowe, pionowe wzmocnienia z fiszbin, choć możemy znaleźć także rolety wykonane z cienkiego materiału, które również zwijają się bardzo równo i świetnie prezentują się na oknach. Rolety austriackie natomiast przypominają kurtynę i lepiej komponują się z pomieszczeniami w starym stylu. Szeroki wybór rolet wewnętrznych pozwala nam stworzyć ciekawy wystrój zgodnie z najnowszymi trendami, ale i wystrój bardzo klasyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu