szafka-na-hydrant

Rodzaje szafek hydrantowych

Większość hydrantów wewnętrznych, zaliczanych do stałych elementów wyposażenia gaśniczego budynków, wyposażona jest w szafki hydrantowe. Szafka z jednej strony zapewnia ochronę sprzętu gaśniczego na co dzień, np. przed przypadkowym lub niewskazanym uruchomieniem, z drugiej zaś musi zapewniać łatwy dostęp do hydrantu w razie wystąpienia zagrożenia pożarem.

Hydranty wewnętrzne DN25

W rozmaitych budynkach użyteczności publicznej oraz zamieszkania zbiorowego konieczne jest stosowanie hydrantów wewnętrznych typu DN25. Oznacza to, że takie urządzenia gaśnicze muszą znajdować się m.in. w szkołach, sklepach, bankach, a także hotelach, akademikach i internatach.

Umieszczony na sieci wodociągowej budynku hydrant wewnętrzny służy poborowi wody potrzebnej do gaszenia pożarów z grupy A. Ponieważ pozwala na gaszenie ognia z odległości większej niż gaśnice, jego stosowanie jest wygodniejsze i skuteczniejsze, a przydatne zwłaszcza do gaszenia ognia w zarodku oraz dogaszania pogorzelisk.

Hydrant wewnętrzny DN25 zbudowany jest z: mosiężnego lub aluminiowego zaworu 25, półsztywnego węża hydrantowego o średnicy 25 mm i długości 20 bądź 30 m, prądownicy na stałe podłączonej do węża i zwijadła w kolorze czerwonym. Całość najczęściej zamykana jest w szafce hydrantowej.

Choć szafki hydrantowe mogą występować w różnych kolorach, najczęściej spotykamy się z wersją czerwoną. Jest to najrozsądniejszy wybór, który ułatwia zlokalizowanie hydrantu w razie konieczności jego użycia. Dodatkowo, każda szafka hydrantowa musi posiadać oznakowanie zgodne z normą PN.

Rodzaje szafek hydrantowych

Podstawowy podział szafek hydrantowych wyróżnia szafki zawieszane, które mocuje się do ściany oraz wnękowe, które można umieścić w przygotowanej wcześniej wnęce. Wewnątrz obu typów szafek hydrantowych wyróżniamy kolejne podziały ze względu na ich konstrukcję.

Najprostsze szafki zapewniają miejsce wyłącznie na hydrant z wężem, w ofercie producenta Bogdan Gil dostępne są jednak również szafki hydrantowe z miejscem na gaśnicę z boku oraz wertykalne, w których gaśnica umieszczana jest poniżej hydrantu. Wszystkie szafki występują również w wersji bocznej do montażu na wąskich ścianach.

Każda zamykana szafka do hydrantu musi posiadać urządzenia otwierania awaryjnego, zabezpieczone przezroczystym i kruchym materiałem. Najczęściej jest to szybka, wykonana z tworzywa, które po rozbiciu nie tworzy ostrych krawędzi, zagrażających zranieniem. Dodatkowo, konieczne jest zapewnienie dostępu do szafki na potrzeby konserwacji. W tym celu stosuje się zamek na klucz.

Regulamin korzystania z serwisu