okapy kuchenne rodzaje funkcje

Rodzaje okapów kuchennych

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak niełatwy jest wybór dobrego okapu kuchennego. Dlatego w dzisiejszym artykule wymienimy rodzaje, w których występuje to niezwykle ważne urządzenie gospodarstwa domowego. Sprawdź koniecznie, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Dowiedz się, jakie okapy kuchenne masz do wyboru i dzięki temu znajdź dokładnie takie urządzenie, które spełni Twoje wszystkie oczekiwania.

Jakie funkcje mają okapy kuchenne i dlaczego ich wybór ma ogromne znaczenie?

Choć wydawać by się mogło, że okap kuchenny stanowi jeden z mniej ważnych elementów wyposażenia kuchni, jest zupełnie odwrotnie. Zadaniem takiego urządzenia jest przede wszystkim odprowadzanie, bądź oczyszczanie oparów, które nagromadziły się w pomieszczeniu podczas przygotowywania posiłków. Okapy kuchenne mogą być jednak wyposażone w dodatkowe funkcje. Mając na uwadze, jaka jest ich rola, łatwiej zrozumieć, dlaczego warto kupować idealnie dopasowane do swoich potrzeb i wysokiej jakości okapy kuchenne.

Na przykład wybrane modele okapów oferowane przez sprzedawcę urządzeń AGD Axela mają za zadanie oczyszczać powietrze z niechcianych zapachów, ale nie tylko. Istnieje w nich możliwość recyrkulacji powietrza, a także skorzystania ze wskaźnika zanieczyszczenia filtra tłuszczów oraz wskaźnika zanieczyszczenia filtra węglowego.

Dzięki dobrej jakości okapom kuchennym z powodzeniem można pozbyć się oparów i nieprzyjemnych zapachów z kuchni. Co więcej, korzystanie z takich urządzeń umożliwia utrzymywanie wilgotności powietrza w pomieszczeniu na optymalnym poziomie – a to pozwala na zapobieżenie powstawaniu w kuchni pleśni. Poza tym okap kuchenny pełni funkcję dekoracyjną, stanowiąc jeden z elementów wyposażenia dopełniający wygląd danego wnętrza.

Co różni poszczególne modele okapów kuchennych?

Wyróżnia się między innymi okapy kominowe (przyścienne), które są montowane przy ścianie nad kuchenką. Mogą być wyposażone we wlot prosty lub skośny względem płyty kuchenki. Są to warianty najbardziej popularne pośród różnego rodzaju okapów kuchennych. Podobnym zainteresowaniem cieszą się okapy teleskopowe (szufladowe), które są zabudowane w szafce, dzięki czemu wyglądają bardzo estetycznie.

Poza nimi istnieją okapy podszafkowe – montowane pod szafką kuchenną, sufitowe – umiejscawiane w suficie nad wyspą, wyspowe – których miejsce jest nad wyspą kuchenną, narożne – montowane w rogu ściany nad płytą grzewczą lub kuchenką gazową oraz okapy blatowe – przeznaczone do montowania na blacie, w blacie bądź zintegrowane z płytą grzewczą.

Regulamin korzystania z serwisu