okap-kuchenny

Rodzaje okapów do kuchni

Wybierając meble kuchenne należy również zdecydować się na sprzęt AGD. Jednym z nich jest okap kuchenny, który jako podstawowe wyposażenie kuchni skutecznie zwiększa komfort użytkowania. Jak sprzęt będzie skuteczny i niezawodny? Dowiedz się, czym powinien charakteryzować się okap do kuchni (niezależnie od tego, czy wybierzesz okap wyspowy, ścienny, podszafkowy do zabudowy lub inny).

Meble kuchenne i wybór AGD: Lepszy będzie okap ścienny czy podszafkowy?

Wyposażenie kuchni odgrywa bardzo ważną rolę podczas jej aranżacji. Dlatego projekt kuchni powinien uwzględniać także konkretny sprzęt AGD, który sprawi, że będzie nie tylko funkcjonalna i komfortowa, ale również estetyczna. Jednym z dylematów, z jakim można się spotkać podczas urządzania kuchni jest wybór okapu. Niezależnie od wybranego rodzaju urządzenia, każdy z nich ma za zadanie zapewnić skuteczną wentylację pomieszczenia, co umożliwi pozbycie się z kuchni nieprzyjemnych zapachów. Wśród popularnych okapów wyróżnia się okapy ścienne, które jak nazwa wskazuje mocowane są do ściany w kuchni. Spośród dostępnych modeli można wybrać okapy ścienne skośne (wertykalne) i okapy ścienne tzw. standardowe, czyli w kształcie odwróconej litery „T”. Każdy z nich może być podłączony do otworu wentylacyjnego bądź pracować również jako pochłaniacz zapachów (muszą być wtedy wyposażone w filtry węglowe).

Tego typu sprzęt AGD świetnie wpisuje się w projekt kuchni, gdyż modele te pasują zarówno do kuchni nowoczesnych i futurystycznych, jak również sprawdzą się np. w kuchni rustykalnej. Jeśli jednak chcesz, aby okap był niewielki i świetnie wtapiał się w meble kuchenne, to warto z kolei wybrać okap podszafkowy. Ten rodzaj urządzenia montowany jest pod szafką wiszącą (lub w szafce) i stanowi integralną część z meblami. Podszafkowy okap kuchenny wybierany jest w małych kuchniach, gdyż zajmuje niewielką ilość miejsca.

Cicha i skuteczna wentylacja kuchni – okap wyspowy, sufitowy i inne

Innym, popularnym obecnie rodzajem okapów jest okap wyspowy, który montowany jest w dowolnym miejscu w kuchni, zazwyczaj nad znajdującą się w kuchni tzw. wyspą. Ten typ okapu kuchennego bardzo często odgrywa kluczową rolę wśród sprzętów AGD, dlatego producenci skupiają się szczególnie na designie urządzenia. W ofertach wielu firm (np. SK Tuote Poland) można znaleźć okapy o różnorakich kształtach (od owalnych, przez okrągłe i opływowe aż po geometryczne kształty), kolorach, z ciekawymi lampami i gadżetami (na rynku są okapy m.in. współpracujące z aplikacjami mobilnymi).

Jeszcze innym rodzajem okapów kuchennych jest okap sufitowy. Jest wbudowany w podwieszany sufit, przez co praktycznie go nie widać. Oprócz skutecznej wentylacji, często z powodzeniem pełni również funkcje oświetleniowe. Najczęściej ma delikatne linie, przez co świetnie uzupełnia przestrzeń, a jednocześnie jej nie przytłacza. Na rynku dostępne są także okapy gastronomiczne, które znajdą zastosowanie w każdym lokalu usługowym. Są chętnie wykorzystywane, ze względu na ich ergonomię i fakt, że gwarantują w pełni higieniczne warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu