Przepisy dotyczące toalet dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne ruchowo często muszą zmagać się z wieloma barierami, choć coraz częściej i świadomiej dbamy o ich komfort. Obniżone krawężniki, podjazdy przy budynkach, wysuwane klapy w autobusach, które pozwalają dostać się do pojazdu osobie poruszającej się wózkiem inwalidzkim to kilka z wielu przykładów ułatwień. O osobach niepełnosprawnych myślimy także projektując i urządzając toalety w obiektach użyteczności publicznej, galeriach handlowych, hotelach, czy restauracjach. Co warto wiedzieć o przepisach dotyczących toalet dla osób niepełnosprawnych ruchowo?

Samodzielne poruszanie się w toalecie

Przepisy związane z aranżacją toalet dla osób niepełnosprawnych wskazują, o co należy zadbać, by człowiek nie w pełni sprawny fizycznie mógł swobodnie dostać się do pomieszczenia, poruszać się po nim i załatwić swoje potrzeby. Najważniejsze elementy tych przepisów wskazuje nam przedstawiciel z P.H.U Silver Bartłomiej Srebro. Toaleta dla osób niepełnosprawnych musi być wyposażona w szersze drzwi wejściowe bez progów, by do pomieszczenia bez problemu dostała się osoba na wózku inwalidzkim. Pomieszczenie powinno być odpowiednio szerokie, by osoba na wózku inwalidzkim mogła się po nim swobodnie poruszać. Toaleta dla osób niepełnosprawnych musi być wyposażona w specjalne uchwyty i poręcze, które ułatwiają bezpieczne korzystanie z toalety, umywalki, czy prysznica. Uchwyty i poręcze do toalet muszą być wykonane z materiału, który nie jest śliski. Te elementy wyposażenia muszą być oczywiście zamontowane na odpowiedniej wysokości, podobnie jak umywalka, dozownik na mydło, suszarka do rąk itd.

Dofinansowanie dostosowania toalet dla osób niepełnosprawnych

Dostosowanie toalety dla osób niepełnosprawnych to zwykle inwestycja kosztowna, zwłaszcza, gdy konieczna jest przebudowa pomieszczenia. Warto wiedzieć, że możemy starać się o zwrot części kosztów takiej inwestycji od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Musimy złożyć wniosek o likwidację barier architektonicznych do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. O refundację może starać się każda osoba z ograniczeniami ruchu, która posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, aktualne zaświadczenie lekarskie, które potwierdza rodzaj niepełnosprawności, ma stałe zameldowanie w lokalu, w którym planowany jest remont lub zgodę właściciela lokalu wynajmowanego na przeprowadzenie remontu. Osoba taka może uzyskać zwrot w wysokości 80% poniesionych kosztów, a więc całkiem sporo.

Regulamin korzystania z serwisu