piec

Piecyk do domu – kryteria doboru

Spośród różnych form ogrzewania domu jedną z bardziej ekonomicznych jest piecyk. Ze względu na różnorodność form, wzorów oraz modeli, wolnostojący piecyk dopasujemy do niemal każdego pomieszczenia, w którym z powodzeniem zastąpi kominek. Omawiane urządzenie nadaje się przede wszystkim do małych pomieszczeń oraz domów o słabych stropach. Sprawdź, jakie są pozostałe warunki doboru piecyka.

 

Piecyki, będące dodatkowym źródłem ogrzewania, możemy montować wszędzie tam, gdzie na tradycyjny kominek nie starczyłoby miejsca. Jak wybrać piecyk?

Dopasuj piecyk do wnętrza

Chociaż piecyk pełni przede wszystkim funkcję użytkową, nie bez znaczenia jest jego wartość dekoracyjna, dlatego ważne, aby dobrać jego styl oraz kolor do aranżacji całości pomieszczenia. Ponieważ jest urządzeniem o charakterystycznym wyglądzie, goście z pewnością będą zwracać na niego uwagę; zadbajmy, by wkomponował się we wnętrze. Jeśli pokój urządzony jest w stylu nowoczesnym, wybierzmy piecyk ze stali i aluminium, jeśli w sposób tradycyjny, wybierzmy bardziej klasyczny, nawiązujący do tradycji pieców kaflowych. W małych wnętrzach unikajmy piecyków o dużych gabarytach i odwrotnie.

Moc i sprawność

Piecyk ma za zadanie przede wszystkim dogrzewać pomieszczenie, dlatego drugim kryterium wyboru powinna być jego moc. Najlepszym wyborem będą piecyki żeliwne, z paleniskiem, wyłożonym materiałem, który będzie akumulował ciepło, jak na przykład szamot lub wermikulit, który dodatkowo ulepszy proces spalania. Moc piecyka zależy przede wszystkim od kubatury pomieszczenia, które zamierzamy nim ogrzewać. Przyjmuje się , że 1kW mocy starcza na ogrzanie 10-12m2 dobrze zaizolowanego pomieszczenia o wysokości do 2,5 metra.

W parze z odpowiednią mocą powinna iść sprawność, oscylująca na poziomie minimum 70 %. Jest to niemniej ważny wskaźnik, oznacza on bowiem stopień, w jakim energia dostarczona w postaci drewna, zostaje następnie zamieniona na energię cieplną. Szeroki wybór wysokiej jakości piecyków oferuje sklep internetowy 499.pl. Znajdziemy w nim zarówno piecyki wiodących marek na drewno, z płaszczem wodnym, jak i na pellet z nawiewem gorącego powietrza.  

Otwór kominowy

Już na etapie wyboru piecyka powinniśmy także zastanowić się nad otworem kominowym. Do piecyków żeliwnych standardowo umieszcza się go na wysokości około 160 cm. Jeśli nasze wnętrze utrzymane jest w stylistyce loftowej i nowoczesnej, wówczas otwór może znajdować się dużo wyżej, eksponując rurę kominową, która staje się tym samym elementem wystroju całego wnętrza.

Regulamin korzystania z serwisu