Kominek wolnostojący

Piec czy kominek wolnostojący? Co lepiej wybrać do ogrzewania domu?

Zastanawiając się, czy do ogrzewania domu lepiej wybrać kominek, czy piec, trudno jednoznacznie stwierdzić, która opcja jest lepsza. Obie mają swoje plusy i minusy. Pierwszą kwestią jest możliwość zainstalowania urządzenia. Zarówno kominek, jak i piec trzeba podłączyć do instalacji kominowej. To również może pomóc w podjęciu decyzji. Jakie są różnice w przypadku obu rozwiązań?

Możliwości grzewcze pieca i kominka

Możliwości grzewcze obu punktów wydzielania ciepła są odmienne. Jeśli chodzi o piec, to najpopularniejszym rozwiązaniem bywa typ „koza”. Chodzi tutaj tylko o rodzaj, a nowoczesne rozwiązania nijak się mają do tych modeli, które znamy z zamierzchłych czasów. Taki piec grzeje niejako w sposób punktowy. Absolutnie nie sprawdzi się przy zamiarze ogrzania wielu pomieszczeń, ani nawet jednego większego. Piec tego typu spełni swoją rolę jako doraźny lub dodatkowy sposób ogrzewania jednego, niezbyt dużego pokoju.

Natomiast kominki wolnostojące, produkowane i z powodzeniem sprzedawane przez takie firmy, jak Wkłady Kominowe, mają daleko bardziej rozwinięte możliwości grzewcze. Do takiego kominka można dodać systemy, takie jak płaszcz wodny czy DGP. Pozwalają one sprawnie rozprowadzić ciepłe powietrze po całym mieszkaniu. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że zastąpienie głównego systemu grzewczego kominkiem jest niezgodne z przepisami. W takim wypadku zawsze najlepiej zasięgnąć informacji profesjonalisty, który orientuje się w temacie i w aktualnych wytycznych w kwestii przepisów prawa.

Estetyka wnętrza

Zarówno piec, jak i kominek są częścią wystroju wnętrza, więc ich estetyka jest istotną sprawą. Kominek z powodzeniem można wkomponować w wiele zamysłów aranżacyjnych i najlepiej to zrobić podczas urządzania wnętrza. Natomiast piec można wstawić wszędzie, nawet gdy wystrój wnętrza jest już gotowy.

Rozwiązania designerskie dotyczące pieców i kominków są liczne i ciekawe, dlatego zawsze jest możliwość takiego wyboru, żeby ten element doskonale pasował do wystroju wnętrza.

Spawa kosztów

Podczas analizy typu piec czy kominek wolnostojący, na pewno w końcu pojawi się aspekt ceny. Trzeba tutaj jednoznacznie przyznać, że zakup pieca wygląda korzystniej, jeśli chodzi o koszty. Kominek z wkładem jest droższy. To samo można powiedzieć o jego montażu. Do tego trzeba doliczyć również ewentualne remonty, gdzie czasem zachodzi konieczność wymiany wkładu. Zdecydowanie na to rozwiązanie trzeba przeznaczyć więcej środków pieniężnych.

Regulamin korzystania z serwisu