parapet

Parapet jako element wykończenia otworu okiennego

Parapet jest kluczowym elementem wykończenia otworu okiennego i zazwyczaj jego wygląd przesądza o całości wyglądu okna. Liczy się nie tylko materiał, z którego został wykonany, lecz również sposób jego aranżacji. Parapety można podzielić na parapety zewnętrzne oraz wewnętrzne. Kiedyś ukrywane za ciężkimi zasłonami oraz firanami, teraz chętnie eksponowane w naszych wnętrzach, pełnią funkcję elementu wykończeniowego. Na co zatem zwrócić uwagę?

Parapet wewnętrzny kieruje strumieniem ciepła z kaloryfera, zatrzymuje kurz i zabezpiecza ściany przed zabrudzeniem oraz zalaniem podczas mycia okien. Bardzo często stanowi rodzaj osobnej półki, na której ustawiamy książki, kwiatki, pamiątki, zdjęcia oraz bibeloty, dlatego tak ważne jest jego odpowiednie zaaranżowanie. Co się liczy najbardziej?

Materiał

W zależności od tego, jak zaaranżowana jest reszta mieszkania, wybierzmy materiał, z którego wykonany będzie parapet wewnętrzny. Może być to drewno wykończone woskiem lub lakierem, laminowane płyty wiórowe, oklejone laminatem, imitującym drewno, kamień, płytki ceramiczne, matowe lub z połyskiem. Parapety kamienne wykonane z płyt granitowych, marmuru, trawertynu i zbitego kamienia dodadzą uroku wnętrzom eleganckim oraz tradycyjnym. Bardzo popularne są obecnie także parapety wykonane z konglomeratu marmurowego, produkowane z kruszywa marmurowego, spojonego żywicą poliestrową; są odporne na uderzenia, zarysowania, plamy oraz działanie środków chemicznych. Do wyboru mamy również parapety z kamienia sztucznego, ceramiki, PVC lub kompozytu. Jeśli szukamy stolarki okiennej wysokiej jakości, zwróćmy się do firmy Okna Jachimczak, oferującej także niezbędne akcesoria, takie jak rolety czy żaluzje.

Dobierz parapet do okna

Wybór materiału, z jakiego wykonany będzie parapet to jedno, teraz trzeba dobrać go do całości okna. Pamiętajmy, że oba elementy powinien cechować podobny standard wykończenia. Do białych okien PCW wybierzmy zatem dyskretny biały parapet, wykonany z płyty laminowanej lub konglomeratu. Jeśli zdecydujemy się na parapet stalowy lub drewniany, pomalujmy go na biało. Parapet z kamienia powinien natomiast posiadać delikatną, jasną fakturę. Jeśli natomiast mamy okna drewniane, coraz częściej i chętniej montowane w nowych budynkach, dopasujmy parapet w takim samym kolorze lub o barwie podobnej do koloru ścian. Do jasnego okna najlepiej dopasować parapet nieco kontrastujący z jego barwą. To, co na nim się znajdzie, zależy już od naszej inwencji oraz stylu całego mieszkania. Nie zapominajmy jednak, że parapet to element wystroju, który od razu rzuca się w oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu