Osłony okien dachowych

Okna dachowe to istotny element pokrycia dachowego, który m.in. zapewnia dostęp do światła, dba o właściwą wentylację pomieszczeń i tym samym przyczynia się także do zapewnienia komfortu w budynku. Aby jednak regulować wpadające do wnętrza promienie oraz temperaturę, warto zainwestować w osłony okien dachowych. Dowiedz się więcej, jakie zewnętrzne i wewnętrzne rolety oraz żaluzje wybrać.

Zewnętrzne osłony okien dachowych – jakie wybrać?

Według obowiązujących norm i przepisów, do ochrony przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń spowodowanych promieniami słonecznymi, należy stosować zewnętrzne osłony okien dachowych. Zalicza się do nich m.in. rolety zewnętrzne oraz markizy. Dzięki umiejscowieniu ich przed szybą, skutecznie odbijają światło, co sprawia, że znajdujące się we wnętrzu przedmioty i powierzchnie nie będą absorbowały promieni. Wśród rolet zewnętrznych dostępne są te, które posiadają obudowę, płaszcz oraz napęd (ręczny lub elektryczny). Innym rodzajem są rolety naokienne (nadstawne, nakładane), natynkowe (elewacyjne), podtynkowe i nadprożowe. Oprócz tego, że rolety zewnętrzne na okna dachowe chronią przed słońcem, to dodatkowo stanowią skuteczną izolację termiczną i akustyczną budynku. Innym rodzaje tego typu osłon są markizy – najczęściej stanowią zrolowany na wałku, wytrzymały i odporny materiał, który montowany jest w kasecie nad oknem. Przy pomocy drążka można szybko zacienić wnętrze. Ponadto, tego typu osłona na okna dachowe sprawdza się także podczas deszczu, gdyż redukuje dźwięk dudniących kropel.

Markizy to świetny sposób na zapobieganie nagrzewaniu się pomieszczeń. Co warto podkreślić, to według specjalistów są one nawet 8 razy skuteczniejsze niż wewnętrzne rolety zaciemniające – podkreśla ekspert z firmy Dachlux z Warszawy.

Jakie rolety wewnętrzne sprawdzą się najlepiej na okna dachowe?

Z kolei do wewnętrznych osłon okien dachowych zalicza się żaluzje, które najczęściej wykonane są z aluminium i dzięki zaczepom lub prowadnicom doskonale przylegają do okna. Zaletą żaluzji do okien dachowych jest to, że można je montować nawet w pomieszczeniach o dużej wilgotności tj. w łazience bądź kuchni. Innym rodzajem osłon na okna dachowe są rolety wewnętrzne. Wśród dostępnych na rynku jest wiele rodzajów m.in. rolety standardowe (łatwe w montażu, wiele wzorów i kolorów), plisowane (przypominają żaluzje, ale są wykonane z poliestru), zaciemniające (mają kilka warstw). Każda z nich skutecznie chroni przed promieniami słonecznymi, przez co pozwala dopasować temperaturę pomieszczenia do własnych potrzeb.

Regulamin korzystania z serwisu