Nieszczelność dachu. Jak jej zaradzić?

Kiedy mowa o nieszczelnym dachu, wyobrażamy sobie wodę kapiącą z sufitu. W rzeczywistości nie zawsze obserwujemy takie efekty niewłaściwej hydroizolacji. Często nawet nie mamy świadomości, że dach jest nieszczelny, dopóki nie zauważymy rozwijającej się na nim pleśni. Dlaczego nie powinniśmy ignorować nieszczelności dachu i w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem?

Niebezpieczna wilgoć

Czy woda może stanowić zagrożenie? Jeśli dostaje się nie tam, gdzie potrzeba – tak, i to bardzo duże. Zacznijmy od tego, że wilgoć gromadząca się w strukturach naszego domu stwarza dobre warunki dla rozwoju mikroorganizmów. Te z kolei szkodzą nam na wiele sposobów. Przede wszystkim osłabiają konstrukcję budynku i narażają go na szybsze niszczenie. Kolejna kwestia to zagrożenie zdrowotne – rozwijające się pleśnie i grzyby niekorzystnie wpływają na nasz układ oddechowy, o czym szczególnie boleśnie mogą przekonać się osoby cierpiące na alergie czy astmę. Sama wilgoć również może przynieść nam spore szkody, bowiem osłabia ona właściwości izolacji termicznej. A ta na dachu powinna być wyjątkowo skuteczna, bowiem to właśnie przez dach przedostaje się spora ilość energii cieplnej wykorzystywanej do ogrzania domu. Zawilgocona termoizolacja nie jest w stanie utrzymać ciepła, a to koniec końców oznacza poważny wzrost kosztów ogrzewania.

Jak naprawić nieszczelność dachu?

Przez lata jedyną formą usunięcia nieszczelności było naprawienie warstwy hydroizolacji. To z kolei wiązało się z koniecznością usunięcia pokrycia dachowej, by dostać się do uszkodzonej izolacji oraz wymiana jej. Prace te są nie tylko czasochłonne i trudne, ale również nie dają pewności usunięcia problemu – niewielki błąd w łączeniu hydroizolacji (zwykle występującej pod postacią folii czy papy) mógł skutkować pojawieniem się nieszczelności w innym miejscu. Dzisiejsza technologia dostarcza nam nowoczesnych, dużo prostszych rozwiązań. Są nimi płynne membrany, których wiodącym producentem na polskim rynku jest marka Alchimica. W jaki sposób ona działa?

Membrana Hyperdesmo w formie płynnej jest nanoszona na powierzchnie dachu przy użyciu typowych narzędzi malarskich – mówi przedstawiciel marki – Po zastygnięciu tworzy ona jednolitą, zespoloną z powierzchnią i nieprzepuszczalną dla wody powłokę. Takie rozwiązanie jest dużo lepsze od zwykłej hydroizolacji, ponieważ nie powstają na nim ślady łączeń, przez które może przedostawać się ciesz. Z tego powodu membrany sprawdzą się przede wszystkim na dachach płaskich. Do naprawy nieszczelnego dachu nie trzeba zrywać jego wierzchnich warstw. Wystarczy odpowiednio je przygotować, między innymi usunąć z nich zanieczyszczenia i osuszyć.

System do naprawy nieszczelnych dachów składa się z kilku produktów, nanoszonych w odpowiedniej kolejności. Do aktywacji podłoża i zwiększenia przyczepności stosuje się grunt, na który następnie nakłada się właściwą membranę. Dla zabezpieczenia powierzchni przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi lub uszkodzeniami mechanicznymi stosuje się warstwę ochronną. Wszystkie warstwy powinny być nakładane przy użyciu agregatu natryskowej lub ręcznych narzędzi malarskich i zgodnie z instrukcją producenta.

Regulamin korzystania z serwisu