Minimalizm w architekturze wnętrz. Dlaczego jest dziś na topie?

Styl minimalistyczny w architekturze od kilku sezonów nie traci na popularności. Wiele osób utożsamia go z wystrojem skandynawskim, chociaż w rzeczywistości wywodzi się z Japonii. Najważniejszy w jego przypadku jest umiar i harmonia. Jednak oprócz wyposażenia ważna jest także kolorystyka pomieszczeń. Jak urządzić wnętrze w minimalistycznym stylu? Sprawdź zalety, które Cię do niego przekonają.

Minimalizm — przejrzyste aranżacje wnętrz

Styl minimalistyczny przewiduje wyłącznie same potrzebne elementy wyposażenia. Brak w nim zbędnych dodatków, czy bibelotów, które zazwyczaj tylko zajmują miejsce i się kurzą.

Według japońskiej filozofii podczas wyboru elementów wyposażenia warto postawić przede wszystkim na jakość. Zdecydować lepiej wybrać jeden element, który sprawdzi się przez kilka lat, niż wiele produktów, które wyrzucisz po jednym sezonie — zauważa specjalista z firmy BAKRON.

Proste formy bez zbędnych zdobień

Minimalizm to przede wszystkim ograniczenie zbędnych przedmiotów, ale nie tylko. Ten styl przejawia się także w:

  • jednolitej kolorystyce,
  • prostej formie,
  • braku zdobień na meblach.

Mniejsza liczba elementów wyposażenia i meble pozbawione dekoracji to nie tylko harmonia. Przekłada się to na zdecydowanie łatwiejsze utrzymanie porządku. Znacznie łatwiej umyć podłogę, czy zetrzeć kurze.

Zaprojektuj swoje wnętrze w stylu minimalistycznym

Oferta rynkowa w zakresie wyposażenie wnętrz jest bardzo szeroka. Jednak wszystkie gotowe meble w stylu minimalistycznym są w większości takie same. Chcesz stworzyć niebanalne wnętrze, które wyróżni się na tle wszystkich innych? Są na to sposoby.

Przede wszystkim zastanów się nad indywidualnym projektem przestrzeni. Warto w tym przypadku skorzystać z doświadczenia specjalistów. Fachowcy doskonale wiedzą, co jest modne, a jednocześnie potrafią zestawić to z Twoimi wyobrażeniami. Ponadto dobrym rozwiązaniem są również meble, które projektuje się i wykonuje na zamówienie. Dzięki temu będziesz mógł wprowadzić do pomieszczeń swój charakter.

Nie zapominaj o minimalistycznej kolorystyce

Ład i porządek kojarzą się przede wszystkim z bielą. Jednak nie każdy lubi monochromatyczne wnętrza. Czy w przypadku minimalizmu są one koniecznością? Niezupełnie, bo chociaż ta barwa dominuje w projektach, to jednak pojawiają się także inne odcienie. Jednolitą biel możesz przełamać za pomocą szarości. Co więcej, sprawdzą się także wszelkie naturalne barwy: brązy, beże, zieleń.

Styl minimalistyczny wbrew pozorom nie jest tak łatwy do osiągnięcia, jak można by przypuszczać. Często przypadkowo można wprowadzić do wnętrza elementy, które tylko go zagracają. Samo dopasowanie mebli, czy dodatków również bywa kłopotliwe. Dlatego coraz więcej osób chcąc go uzyskać, korzysta z pomocy projektantów, którzy dopasowują indywidualne rozwiązania do potrzeb klientów — nawet tych najbardziej wymagających.

Regulamin korzystania z serwisu