Kosze do szafek narożnych – jak wybrać właściwy?

Zagospodarowanie szafki narożnej w kuchni czy innym pomieszczeniu z zabudową do przechowywania stanowiło do tej pory nie lada problem. Zastosowanie tradycyjnych półek w takim przypadku nie pozwalało na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Obecnie jednak zagospodarowanie takiego miejsca może być łatwe, a to dzięki zastosowaniu specjalnych koszy podblatowych. Co warto wiedzieć o koszach do szafek narożnych?

Kosz do szafki narożnej. Dlaczego warto?

Głównym problemem w zagospodarowaniu szafek narożnych jest stosunkowo niewielki rozmiar frontu w porównaniu do wymiarów całej szafki, co skutecznie utrudnia korzystanie z jej zawartości. Dobrym sposobem na uzyskanie dostępu do wnętrza takiego mebla jest zastosowanie specjalnych akcesoriów meblowych. Chodzi tu o kosze podblatowe, czyli konstrukcje druciane wysuwane za pomocą prowadnic. Dlaczego zainstalowanie takiego systemu jest korzystne zwłaszcza w przypadku szafki narożnej?

Szafki narożne to zazwyczaj dużo miejsca do przechowywania o utrudnionym dostępie. – Tłumaczy pracownik firmy Wireli, której specjalnością są akcesoria meblowe. – Aby optymalnie wykorzystać przestrzeń w kuchni, należy tak zaprojektować te szafki, by móc uzyskać wygodny dostęp do ich zawartości. Konstrukcje oparte na mechanizmach składających się z koszy i prowadnic pozwalają na zagospodarowanie wnętrza szafki narożnej tak, że można z łatwością korzystać z umieszczonych tam produktów. Wystarczy jedynie odpowiednio dobrać system do rozmiarów szafki i jej kształtu.

Jak dobrać kosz do szafki narożnej?

Wybierając kosze do szafek narożnych, mamy do wyboru kilka rozwiązań. Do najpopularniejszych należą:

  • Karuzele – systemy karuzelowe projektuje się w oparciu o kosze obrotowe. W przypadku prostych szafek, które posiadają pojedynczy front, wykorzystuje się kosze o kącie 180 stopni. Tego typu konstrukcje w kształcie półokręgu przymocowuje się do drzwi, dzięki czemu otwierając szafkę wprawia się w ruch karuzelę. Jeśli natomiast dysponujemy szafką narożnikową z łamanymi drzwiczkami lub też podwójnymi skrzydłami, w takim wypadku dobrze sprawdzi się kosz 270 stopni, czyli ¾ koła. Obrotowe półki na specjalnej kolumnie można wygodnie przesuwać, uzyskując dostęp do niezbędnych produktów. Dodatkowo szafki tego typu mogą być wykończone matą antypoślizgową i posiadać system hamujący.
  • Kornery – alternatywą dla karuzeli są tzw. kornery, czyli systemy składające się z koszy na specjalnych ramach nośnych, które można wysunąć z wnętrza szafki narożnej. Tutaj w zależności od zastosowanego mechanizmu wyróżniamy korner wysuwany w całości na zewnątrz oraz system przymocowywany do frontu szafki, który wysuwa się do przodu podczas jej otwierania. W zależności od przechowywanych w szafce produktów, dno koszy może być ażurowe lub pełne.

Wybór optymalnego systemu do szafki narożnej zależy zatem od rozmiarów i konstrukcji samej szafki, jak również od preferencji użytkowników co do rodzaju przechowywanych produktów i obsługi kosza.

Regulamin korzystania z serwisu