google-site-verification: googledefc8dffffb14155.html

Korzyści z użytkowania wkładów z płaszczem wodnym

Koszty ogrzewania to jeden z głównych czynników kształtujących sumę wydatków eksploatacyjnych domu. Obecnie na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów rozwiązań, mających zagwarantować wydajne ogrzewania przy relatywnie niskich kosztach. Jednym z nich jest wykorzystanie kominków z wkładami wodnymi

Czym jest wkład z płaszczem wodnym?

Kominek w salonie kojarzy nam się w dzisiejszych czasach przede wszystkim z dekoracją – rozpalany jest od czasu do czasu dla zapewnienie przyjemnych wrażeń estetycznych. Jednakże może on stać się również bardzo istotnym elementem instalacji grzewczej wodnej. Wszystko dzięki zastosowaniu nowoczesnych wkładów z płaszczem wodnym.

-Urządzenia te wykonane są zazwyczaj z żeliwa i zaopatrzone w tak zwany wymiennik, czyli stalową rurę, znajdującą się w czopuchu lub wbudowaną w korpus wkładu – wyjaśnia specjalista z firmy Kamen – Wymiennik wypełniany jest wodą, która w czasie spalania drewna ogrzewa się i transportuje ciepło do instalacji grzewczej.

Zalety kominkowych wkładów wodnych

Coraz więcej osób wybiera kominki z wkładem wodnym chcąc obniżyć koszty ogrzewania domu. Drewno jest paliwem dużo tańszym od powszechnie używanego węgla czy gazu, a same wkłady charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością w porównaniu do zwykłych kominków. Oznacza to, że jednakowa porcja opału da znacznie więcej energii cieplnej po spaleniu w kominku z wkładem wodnym, niż w kominku zwykłym. Kominek z wkładem wodnym może być wykorzystywany jako główne lub uzupełniające źródło ciepła – w obu sytuacjach pozwoli nam on zmniejszyć koszty pozyskania energii cieplnej. Podobnie jak inne urządzenia grzewcze wkład kominkowy może zostać podłączony do zbiornika wody użytkowej i wykorzystany do jej podgrzewania. Kolejna warta uwagi kwestia to fakt, że kominek można umieścić w części mieszkalnej domu – i tak się zazwyczaj robi. Po obudowaniu stanowi on bardzo istotny element wystroju wnętrza.

Czy kominki z wkładami wodnymi mają wady?

Podobnie jak każde urządzenie grzewcze, kominki z wkładami z płaszczem wodnym mają kilka wad. Najważniejsza z nich to fakt, że nie mogą być urządzeniami w pełni samodzielnymi – niezależnie od tego, czy kominek jest głównym, czy tylko uzupełniającym źródłem ciepła, zawsze powinien współpracować z kotłem węglowym lub gazowym. Jest to spowodowane tym, że kominek wymaga stałej obsługi – bez niej stopniowo wychładza się. W okresie zimowym nie można zostawiać go bez dodatkowego źródła ogrzewania, ponieważ jeśli jego temperatura spadnie (np. przez kilka dni naszej nieobecności w domu), woda w płaszczu wodnym zamarznie i uszkodzi go. Innym bardzo uciążliwym mankamentem jest konieczność znalezienie suchego miejsca, w którym możemy składować paliwo.

Regulamin korzystania z serwisu