Kiedy warto zdecydować się na rolety zaciemniające?

Zdarzają się sytuacje, kiedy ostre promienie słoneczne nam przeszkadzają. Dawniej w każdym mieszkaniu na taką ewentualność były zawieszone zasłony. Dziś coraz rzadziej widzi się je w mieszkaniach, zastąpiły je nowocześniejsze sposoby zasłaniania okien. Jednym z najbardziej popularnych i pasujących do większości wnętrz jest zainstalowanie rolet tekstylnych.

 

Wybór jest tak ogromny, że na pewno każdy wybierze odpowiadający mu wzór i rodzaj: rolety zwijane czy kasetowe wyposażone aluminiową kasetkę, chroniącą materiał przed zabrudzeniami. Nowością, wartą wspomnienia, znalezioną u producenta systemów zaciemniania – w firmie Dario, są fotorolety czyli rolety z nadrukowanym dowolnie przez nas wybranym zdjęciem. Spełniają dwie funkcje: z jednej strony zaciemniają wnętrze, a z drugiej są niebanalną dekoracją pomieszczenia.

Co możemy osiągnąć w naszych mieszkaniach dzięki roletom zaciemniającym?

Izolowanie od światła dziennego – w pomieszczeniach typu sypialnia czy pokój dziecka przydaje się wyciemnienie. Latem jak wiemy, słońce wstaje bardzo wcześnie i wolelibyśmy, żeby o tej porze dzieci nas jeszcze nie stawiały nas na nogi. Sami też czasami mamy potrzebę pospać nieco dłużej. Jasno oświetlona sypialnia o poranku raczej to uniemożliwi.

Ochrona przed nagrzewaniem wnętrz – wpadające do pomieszczenia słońce potrafi bardzo nagrzać wnętrze. Przesłonięcie okna pomaga zachować w mieszkaniu chłód. Posiadanie rolet w oknach potrafi zmienić temperaturę wnętrza nawet o kilka stopni. Przy upałach to niebagatelna różnica.

Zmiana charakteru wnętrza – zmniejszenie ilości wpadającego światła może znacząco odmienić charakter wnętrza. Lekko przytłumione światło będzie sprawiało, że pomieszczenie wyda się bardziej przytulne i zapanuje w nim intymna atmosfera. Nie wspominając o tym, że zaciemnienie okien pozwoli urządzić romantyczny wieczór przy świecach nawet latem, kiedy bardzo późno robi się ciemno na zewnątrz.

Ochrona prywatności – zdarza się, że do okien sąsiedniego bloku jest bardzo blisko, a co za tym idzie: prawie jesteśmy w stanie przeczytać sąsiadowi przez ramię jego poranną gazetę. Chcemy chronić swoją prywatność, zatem przesłaniamy okna.

Rolety w biurze

Trudno jest pracować, kiedy słońce świeci prosto w twarz lub odbija się od ekranu komputera. W biurze, gdzie najczęściej w jednym pomieszczeniu trzeba umiejscowić kilka biurek, czasami nie ma możliwości przestawienia ich tak, żeby każdemu odpowiadało oświetlenie. Rolety mogą rozwiązać ten problem. Dodatkowo przydadzą się w sytuacjach, kiedy chcemy wyświetlić prezentację. Ich zasłonięcie znacznie poprawi widoczność i wyrazistość obrazu na ekranie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu