Biała firanka

Jakie dekoracje okienne są najmodniejsze w tym sezonie?

Dekoracje okienne mogą odmienić całą aranżację: regulują nasłonecznienie, wprowadzając do wnętrza grę światła i cieni. Za pomocą firanek oraz zasłon można jednak nie tylko kontrolować jasność w pomieszczeniu, ale także bawić się kolorystyką i wzornictwem tkaniny. Przysłony są samodzielnym elementem wystroju, na którego formę wpływają zmieniające się trendy. Jakie motywy i materiały cieszą się obecnie największą popularnością?

Właściwy wybór dekoracji okiennych wymaga zarówno spójności z przyjętą już aranżacją, jak i wysokogatunkowych materiałów. Tkaniny o odpowiedniej jakości są zdecydowanie trwalsze – nie spierają się, ale i nie blakną wskutek działania promieni słonecznych. Poszarzałe kolory źle wpływają na wydźwięk aranżacji i wyglądają nieświeżo, stąd też potrzeba profesjonalnego nadruku, farb czy nici. W świecie firanek i zasłon modne są zatem przede wszystkim te, które dają możliwość długiej i satysfakcjonującej eksploatacji.

Modne dekoracje okienne do kuchni, salonu czy sypialni 

Zasłony, które można zaobserwować we współcześnie urządzonych wnętrzach wyróżniają się bogatym wzornictwem. Najpopularniejsze modele przedstawiają motywy roślinne: maki, liście monstery czy innych, egzotycznych kwiatów. Opisany trend mocno koresponduje z utrwaloną już modą w aranżacji domów i mieszkań – wykorzystującej elementy nawiązujące do natury. Poza florą na dekoracjach okiennych występują abstrakcyjne, geometryczne kształty i formy, często oparte na efekcie głębi. Kolory widoczne na tkaninach są odważne, żywe i nierzadko kontrastujące.

Firanki równoważą dynamizm zasłon – pozostają subtelne, romantyczne i delikatne. Zazwyczaj rezygnuje się z krótszych przysłon na rzecz takich, które sięgają aż do samej podłogi, chociaż w kuchni nadal królują zazdrostki. Dłuższe dekoracje okienne coraz częściej są proste i gładkie, ale pojawiają się również modele z kwiecistymi motywami i asymetrycznym wykończeniem. Wszystkie osłony rozpraszają przenikające światło słoneczne, dzięki czemu wnętrze wydaje się bardziej klimatyczne. Niektóre propozycje (np. jak te prezentowane w galerii firmy Dartex z siedzibą w Suwałkach) wyróżniają się poziomymi, często ciemniejszymi pasami.

Zazdrostki – popularne dekoracje okienne 

Pomimo tego, że zwykle stawia się na długie zasłony i firany, „do łask” powracają zazdrostki. To krótkie dekoracje okienne, które zazwyczaj wiesza się w kuchni. Nazwa ozdoby ma bierze się od słowa „zazdrość” – jedna z wersji historii głosi, że gdy mężczyźni wyruszali na wojnę skracano osłony, aby kontrolować ich osamotnione kobiety.

Regulamin korzystania z serwisu