Kocioł na pellet

Jaki kocioł na pellet wybrać do małego mieszkania?

Wybór sposobu ogrzewania najczęściej dotyczy posiadaczy domów. Czasem zdarza się jednak, że decyzje grzewcze muszą podjąć również właściciele mieszkań, które nie mają dostępu do sieci ciepłowniczej. Jest to niekiedy dość trudne zadanie, trzeba bowiem uwzględnić ograniczoną ilość miejsca, a nawet całkowity brak kotłowni. W takiej sytuacji wybór na ogół ogranicza się do ogrzewania na gaz lub prąd. Pierwsze rozwiązanie nie zawsze jest możliwe, drugie natomiast charakteryzuje się kosztowną eksploatacją. W związku z tym coraz więcej właścicieli mieszkań decyduje się na ogrzewanie pelletem. Jaki kocioł na pellet wybrać do małego mieszkania?

Aby rozważyć wybór kotła, warto poznać wcześniej zalety ogrzewania pelletem. Zapytaliśmy o nie przedstawiciela sklepu 499.pl. Kotły na pellet są komfortowym rozwiązaniem, ponieważ wymagają one od użytkownika bardzo niewielu czynności związanych z obsługą. Same dozują materiał, rozpalają go i wygaszają, a także dość często są wyposażone w mechanizm samoczyszczący. Ponadto jest to rozwiązanie proekologiczne, bowiem pellet charakteryzuje się niską emisją substancji smolistych powstałych podczas spalania. Nie wydziela on nieprzyjemnych zapachów i jest bezpieczny dla zdrowia. Co więcej paliwo dobrej jakości nie wytwarza zbyt dużej ilości popiołu, co także wpływa na komfort użytkowania. Ostatnią, ale niezwykle istotną zaletą jest stosunkowo niski koszt ogrzewania, twierdzi nasz rozmówca.

Biorąc pod uwagę wspomniane zalety, nie dziwi fakt, że kotły na pellet są chętnie wybieranym rozwiązaniem, które sprawdza się zarówno w dużych domach, jak i małych mieszkaniach. Aby jednak używanie ich na niewielkiej powierzchni było w pełni komfortowe, warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru.

Rozmiar ma znaczenie

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów pieców pelletowych, wśród których znajdują się również kotły w wersji kompaktowej lub mini. Jako że zasobnik znajduje się w nich najczęściej bezpośrednio nad wymiennikiem, nie wymagają zbyt dużej ilości miejsca. Z pewnością będą więc dobrym wyborem do małego mieszkania. 

Odpowiedni dobór mocy

Bardzo ważną kwestią przy wyborze pieca jest dobór mocy do kubatury pomieszczeń. Warto uwzględnić tutaj zarówno powierzchnię, jak i stopień izolacji termicznej, a także zastosowaną wentylację. Z pewnością nie należy decydować się piec o większej mocy od pożądanej. Wpłynie to na straty materiału i będzie całkowicie nieekonomiczne. W przypadku małego mieszkania w zupełności powinny wystarczyć piece o mocy 10 kW. 

A może piecyk pelletowy?

Ciekawą alternatywą są również wolnostojące piecyki pelletowe, które mogą być stosowane w pomieszczeniach codziennego użytku, jak np. kuchnia czy salon. Pozwalają one cieszyć się widokiem płomienia, a jednocześnie dość dobrze dogrzewają pomieszczenie. Z pewnością będą więc dobrym wyborem jako dodatkowe źródło ciepła, szczególnie w małym mieszkaniu. Jako że mogą mieć one różne gabaryty, style oraz materiały wykonania, bez trudu można znaleźć piecyk, który będzie pasował formą do wnętrza urządzonego w każdym stylu – od bardzo nowoczesnego, przez tradycyjnie eleganckie, aż po utrzymane w charakterze rustykalnym.

Wybierając kocioł na pellet do małego mieszkania, trzeba uwzględnić ilość posiadanego miejsca i dobrać do niej wielkość pieca. Zapoznając się z ofertą, trzeba skupić się na piecach do małych kotłowni. Warto również dobrze dostosować moc do kubatury pomieszczeń. Wszystko to sprawi, że ogrzewanie pelletem będzie efektywne, a przede wszystkim niezbyt obciążające dla domowego budżetu.

Regulamin korzystania z serwisu