Jak wybrać wkład kominowy?

W znacznej większości polskich domów energia cieplna pozyskiwana jest w wyniku spalania różnego rodzaju paliw stałych, gazowych oraz płynnych. Takie rozwiązanie wymaga zastosowania odpowiedniego systemu odprowadzania spalin, którego istotnym elementem jest wkład kominowy. Wybór odpowiedniego wkładu kominowego będzie miał duże znaczenie dla bezpieczeństwa naszego oraz samego budynku. Czym należy kierować się w wyborze?

Rodzaj paliwa

To podstawowa kwestia przy dokonywaniu decyzji o kupnie wkładu kominowego.

Należy pamiętać, że spaliny powstające z różnych paliw posiadają odmienne składy chemiczne oraz parametry – mówi specjalista firmy TanieKominy.plWkład kominowy, który będzie miał styczność z tymi gazami powinien odznaczać się odpornością na nie. W przeciwnym wypadku może ulec uszkodzeniu, które skutkować będzie nieszczelnością całego systemu, co w dalszej kolejności grozi uszkodzeniem konstrukcji komina, nieefektywnością odprowadzania spalin, przenikaniem spalin do wnętrza pomieszczeń.

Należy pamiętać, że spaliny zawierają toksyczne związki chemiczne, takie jak tlenek węgla, znany powszechnie jako czad, który w dużych ilościach prowadzi do poważnych zatruć i może być przyczyną zgonu. Tlenek węgla jest bezbarwny i bezzapachowy, co czyni z niego jeszcze większe zagrożenie, dlatego należy uważnie podchodzić do kwestii wyboru systemu kominowego.

Jaki wkład do jakiego paliwa?

Jeśli w naszym domu posiadamy piec zasilane paliwami stałymi, a więc węglem, pelletem, ekogroszkiem czy drewnem, powinniśmy wybrać wkład kominowy żaroodporny. Spowodowane jest to tym, że spaliny z takich paliw posiadają bardzo wysoką temperaturę, sięgającą do nawet 400 stopni Celsjusza. Spaliny pochodzące ze spalania gazu lub oleju są chłodniejsze, jednak posiadają silnie kwaśny odczyn – dlatego jeśli posiadamy piec zasilany gazem lub olejem, powinniśmy zdecydować się na wkład kwasoodporny.

Przekrój komina

Kolejna istotna kwestia to kształt przekroju komina w naszym domu. Zazwyczaj kominy domowe mają przekrój kwadratowy bądź prostokątny. W pierwszym przypadku adekwatny będzie wkład o przekroju koła, w drugim zaś – owalu. Wkład kominowy powinien pasować do rozmiaru przekroju kominowego, między konstrukcją komina a ściankami wkładu nie powinno być luzów, które mogłoby się przyczynić do niestabilności całego układu. Jeśli w naszym domu komin nie idzie pionowo do góry, powinniśmy zainwestować we wkłady elastyczne.

Szeroki wybór wysokiej jakości wkładów kominowych znajdziemy w ofercie firmy TanieKominy.pl.

Regulamin korzystania z serwisu