armatura-nierdzewna

Gdzie stosuje się armaturę nierdzewną?

Armaturą nazywamy całą grupę mniej lub bardziej skomplikowanych elementów, bez których niemożliwe jest stworzenie funkcjonującej i trwałej instalacji do transportu cieszy, takich jak chociażby domowa instalacji wodna. Ze względu na stały kontakt z wilgocią oraz czynnikami chemicznymi, armatura powinna być wytwarzana z materiałów niepoddających się rdzy.

Armatura – co to takiego?

Zgodnie z fachową definicją, armatura to wszystkie urządzenia pomocnicze, które pozwalają w prawidłowy sposób korzystać z instalacji wodnej, przykładowo zamykać i otwierać przepływ cieczy, regulować jej ciśnienie oraz kierować ją w odpowiednie miejsca. Przykładowe elementy, które zaliczamy do armatury to:

  • Wszelkiego rodzaju kurki i zawory, np. kurki kulowe, zawory zwrotne, zawory czerpalne
  • Zasuwy
  • Filtry
  • Złączki
  • Przyłącza elastyczne
  • Kształtki
  • Kolana
  • Mufy
  • Nyple
  • Śrubunki

Oraz wiele innych – wszystkie znajdziemy w ofercie sklepu Hart-Metale. Należy pamiętać, że jakość armatury w dużej mierze wpływa na trwałość oraz funkcjonalność całej instalacji wodnej. Awaria jednego elementu armatury może sprawić, że cała instalacja nie działa poprawnie.

Charakterystyka armatury nierdzewnej

Ponieważ armatura stosowana jest w instalacji wodnej, naturalne jest, że ma bezpośredni kontakt z cieczami. Dlatego bardzo istotne jest, żeby do jej produkcji wykorzystywane były materiały, które będą w stanie zachować swoje pierwotne właściwości w tym trudnym środowiskiem. Najczęściej armaturę wykonuje się ze stali nierdzewnej. Swoje właściwości zawdzięcza ona zwykle dodatkowi chromu. Do armatury nierdzewnej zaliczamy również elementy wykonywane z bardziej odpornych stopów, np. stali kwasoodpornej.

Zastosowanie armatury nierdzewnej

Każda instalacja wodna lub transportująca innego rodzaju płyny narażona jest na powstawanie korozji, która niszczy strukturę elementów, prowadzi do ich uszkodzenia. Dlatego też armatura nierdzewna znajduje zastosowanie w dosłownie każdej takiej instalacji – zarówno w instalacjach domowych, jak i przemysłowych, funkcjonujących w branży chemicznej, spożywczej, farmaceutycznych i wielu innych. W tych drugich ze względu na kontakt z różnego rodzaju związkami chemicznymi stosuje się armaturę o podwyższonej odporności na kontakt ze środowiskiem kwasowym i zasadowym. Warto wspomnieć również o tym, że produkt korozji, czyli rdza stanowi czynnik zanieczyszczający ciecz – wodę oraz substancje chemiczne. Ma to niebagatelny wpływ na jakość ostatecznego produktu.

Regulamin korzystania z serwisu