Na jakie elementy zwracać uwagę podczas wykańczania mieszkania?

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym to najlepsza z możliwych decyzji. Wchodząc w posiadanie takiego lokalu, mamy gwarancję najwyższych standardów wykonania i pewność, że budynek, wzniesiony z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, będzie wygodny i bezpieczny. Jednocześnie należy pamiętać, że takie mieszkanie prawdopodobnie będzie trzeba wykończyć we własnym zakresie.

Kupując nowe mieszkanie od dewelopera należy dowiedzieć się dokładnie, jaki będzie stan wykończenia przy przekazaniu kluczy – podpowiada nasz rozmówca z Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Budowlanego „EKO-BUD”.

Mieszkania w stanie deweloperskim zazwyczaj posiadają tynki wewnętrzne, zewnętrzną stolarkę okienną i drzwiową oraz wszelkie niezbędne instalacje (gaz, prąd, ogrzewanie). Na te elementy musisz zwrócić uwagę podczas odbioru. Jednak by zawczasu przygotować się do dalszych prac wykończeniowych, sprawdź wszystkie te informacje wcześniej.

Planowanie prac wykończeniowych

Sprawny przebieg prac wykończeniowych ułatwia przemyślane planowanie. Postępując zgodnie z ustaloną wcześniej kolejnością działań, unikniesz niepotrzebnych błędów, stresu i zbędnych dodatkowych kosztów. Pomocne będzie także precyzyjne ustalenie budżetu, jakim dysponujesz. Dzięki temu będziesz w stanie wyznaczyć priorytety prac i wprowadzić się do swojego mieszkania najszybciej, jak to możliwe.

Kolejność prac wykończeniowych w nowym mieszkaniu

Nawet jeśli nie zamierzasz zmieniać nic w przebiegu instalacji, wstrzymaj się jeszcze z malowaniem lub tapetowaniem. Pierwszą czynnością powinien być zakup i montaż wszystkich drzwi wewnętrznych. Ich instalacja po malowaniu może wiązać się z drobnymi uszkodzeniami ścian, co wymuszałoby kolejne poprawki. Wybierając drzwi, przemyśl dokładnie, w jakim kierunku mają się otwierać, by korzystanie z nich było wygodne.

Po instalacji drzwi i wykończeniu ścian wewnętrznych nadchodzi czas na podłogi. Warto zacząć od układania płytek w kuchni i łazience. Dzięki temu będziesz mógł szybko przystąpić do montażu armatury łazienkowej i niezbędnego wyposażenia kuchni.

Gotowe ściany i podłogi oraz wyposażenie łazienki i kuchni to więcej niż połowa sukcesu. Do tak wykończonego mieszkania  możesz zacząć wnosić pozostałe meble i sprzęty. Kupując nowe meble, weź pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale przede wszystkim wymiary, umożliwiające komfortowe ustawienie. Upewnij się, czy sprzedawca lub producent oferuje transport i pomoc przy wniesieniu mebli do mieszkania. Jeśli  nie, będziesz musiał przygotować się do tego we własnym zakresie.

Regulamin korzystania z serwisu