zamek do drzwi

Zamki wpuszczane i wierzchnie. Porównanie

Aby drzwi stanowiły solidne zabezpieczenie przed wejściem osób nieupoważnionych, konieczny jest wybór i montaż odpowiedniego zamka. Na rynku dostępna jest niezliczona ilość modeli zamków drzwiowych, które różnią się między sobą przede wszystkim budową i możliwościami wykorzystania. Przyjrzyjmy się bliżej dwóm podstawowym rodzajom zamków, czyli wpuszczanym oraz wierzchnim.


Zastanawiasz się nad wyborem zamka? Na początek warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Innego zamka będziesz potrzebował do drzwi zewnętrznych, inny sprawdzi się w drzwiach zabezpieczających pomieszczenia wewnątrz budynku.

Zamki wpuszczane (wewnętrzne)

Cechą charakterystyczną zamka wpuszczanego jest montaż całego mechanizmu wewnątrz skrzydła drzwiowego w przygotowanym uprzednio otworze. Jest to rodzaj zamka najczęściej wybierany do zabezpieczania drzwi wejściowych, a jego standardowym miejscem montażu jest przestrzeń bezpośrednio pod klamką – mówi specjalista z DOM Polska.

Ze względu na rodzaj mechanizmu wyróżnia się kilka typów zamków wpuszczanych:

  • zamek bębenkowy, w którym mechanizm uruchamia klucz płaski za pośrednictwem wkładki bębenkowej,
  • zamek zastawkowy, z zastawkami płytkowymi, które uruchamia pióro klucza,
  • zamek zasuwkowy, w którym zasuwka uruchamiana kluczem jest jedynym punktem zaczepiającym skrzydło w futrynie,
  • zamek zapadkowy, obsługiwany całkowicie przez klamkę, bez użycia klucza,
  • zamek zapadkowo-zasuwkowy, w którym zabezpieczenie stanowi zapadka uruchamiana klamką i zasuwka obsługiwana kluczem; najczęściej wybierane rozwiązanie dla drzwi drewnianych,
  • zamek bezkulczowy, czyli np. zamki elektroniczne i cyfrowe, uruchamiane kodem lub transponderem,
  • zamek rolkowy, w którym częścią zaczepiającą jest rolka,
  • zamek hakowy.

Wśród zamków wpuszczanych znajdziemy także modele wielopunktowe, które mają kilka połączonych ze sobą i sterowanych centralnie punktów zamknięcia między skrzydłem i ościeżnicą. Zamki wielopunktowe wykorzystywane są do tworzenia najlepszych zabezpieczeń antywłamaniowych.

Zamki wierzchnie (nawierzchniowe, nadrzwiowe)

Zamek wierzchni mocowany jest bezpośrednio na płycie drzwi, zarówno pod, jak i nad klamką. Zazwyczaj zamki tego typu od zewnątrz uruchamiane są za pomocą klucza, natomiast od środka przy użyciu pokrętła. W porównaniu z zamkami wpuszczanymi zapewniają znacznie mniejsze zabezpieczenie antywłamaniowe, ponieważ mechanizm montowany na płycie dużo łatwiej wyłamać. Dlatego stosowane są głównie w drzwiach wewnętrznych lub jako dodatkowe zabezpieczenie drzwi wejściowych.

W wielu domach i mieszkaniach na drzwiach wejściowych możemy zauważyć obecność obu typu zamków, gdzie zamek wierzchni pełni funkcję dodatkowego zabezpieczenia. Niestety, takie rozwiązanie nie należy do najwygodniejszych, sam zamek zamontowany na płycie drzwi obniża też ich estetykę. Dlatego obecnie zamiast montażu wielu zamków w drzwiach zewnętrznych stosuje się raczej zamki wielopunktowe.

Regulamin korzystania z serwisu